PL |  EN


Wielkość czcionki Drukuj
Sobota, 28 stycznia 2017, imieniny : Agnieszki, Kariny, Lesława
Pastuszkowe Kolędowanie w Podegrodziu
 
20. edycja Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE

odbędzie się w dniach 28 – 29 stycznia 2017r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu.

Turoń, konik, gwiazda, szopka kolędnicza…
Wierszowane zwroty pastorałek…
Magiczne zabiegi kolędników…
… te i wiele innych form zwyczaju kolędowania co roku goszczą na deskach podegrodzkiej sceny. Barwny kolaż dziecięcych i młodzieżowych grup kolędniczych z różnych regionów Polski, przybliża licznej publiczności dawną postać obrzędowego składania życzeń.
Pastorałki, ludowe kolędy, powinszowania, rekwizyty, stroje, symboliczne zachowania, wierzenia – to kolorowy wachlarz tradycji związanych z Godnymi Świętami. Spośród nich wyróżniają się zwyczaje kolędnicze zawierające jeszcze relikty archaicznych praktyk. Możemy je odnaleźć w prezentacjach najróżniejszych grup m.in. z: Gwiazdą, Turoniem, Konikiem, Rajem, Bańką, Dorotą, Szopką; grup Pastuszków, Drabów, Szczodroków, Trzech Króli czy też grup przedstawiających widowisko Herodów. Właśnie ze względu na tę różnorodność, żywą jeszcze tradycję w terenie, a przede wszystkim na coraz szersze zainteresowanie młodego pokolenia zwyczajowym chodzeniem po kolędzie Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ powołało do życia Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE. Od 1998 roku laureaci gminnych i powiatowych przeglądów kolędniczych oraz grupy spoza województwa małopolskiego przybywają z wizytą do Podegrodzia, by w trakcie finałowego konkursu prezentować na szerszym forum tradycje własnych wsi. Podczas dwóch dni PASTUSZKOWEGO KOLĘDOWANIA przez scenę przewija się barwny kalejdoskop niecodziennych postaci, które przenoszą widzów w miniony, magiczny czas.
Nad poprawnością etnograficzną widowisk, bacznie czuwa Komisja Artystyczna składająca się ze specjalistów różnych dziedzin folkloru. Bezpośrednie rozmowy jurorów z instruktorami od lat owocują wystąpieniami, które przywołują to co zapomniane, ale zarazem inspirują młodych wykonawców do kolędowania w terenie. Właśnie dlatego w okresie bożonarodzeniowym coraz częściej, również i w naszych domach, rozbrzmiewa śpiew kolędników: Gdzie do domu turoń wchodzi, tam sie piyknie zytko rodzi…
Szczegółowych informacji dotyczących przeglądu udziela Anna Turewicz – koordynator;
tel. 18/448 26 05, fax. 18/448 26 11, email: a.turewicz@mcksokol.pl

Wstecz