PL |  EN
.
Wielkość czcionki Drukuj
Czwartek, 16 lutego 2017, imieniny : Danuty, Daniela, Juliany
TRANS-OPERA w MCK SOKÓŁ - COSÌ FAN TUTTE z Paryża
 

Zimowo-wiosenna edycja TRANS-OPERY

Zapraszamy na zimowo-wiosenną edycję transmisji i retransmisji oper i baletów z renomowanych europejskich teatrów i festiwali. Pierwszy pokaz już 16 lutego!

16 lutego (czwartek) 2017 // 19:00

COSÌ FAN TUTTE // Wolfgang Amadeusz Mozart
Opéra de Paris, Francja
Transmisja LIVE 4h // opera komiczna w 2 aktach


Libretto: Lorenzo Da Ponte
Dyrygent: Philippe Jordan
Reżyseria i choreografia: Anne Teresa De Keersmaeker
Występują:
Fiordiligi: Jacquelyn Wagner
Dorabella: Michèle Losier
Ferrando: Frédéric Antoun
Guglielmo: Philippe Sly
Don Alfonso: Paulo Szot
Despina: Ginger Costa-Jackson
Orkiestra i Chór Opery National de Paris
To opera dużych rozmiarów, napisana na zamówienie cesarza Józefa II. Powstała w rekordowo szybkim tempie i odniosła ogromny sukces. Jest operą buffa, gdzie cała treść służy dobrej rozrywce i zabawie.
Akcja rozgrywa się w Neapolu w XVIII wieku. Młodzi oficerowie - Guglielmo i Ferrando - kochankowie pięknych panienek - Fiordiligi i Dorabelli - wierzą naiwnie, że ich wybranki są wzorem wierności, o jakiej czyta się tylko w romansach. Doświadczony przyjaciel - Don Alfonso postanawia wyprowadzić przyszłych rogaczy - z błędu. Młodzi przyjmują zakład: w przebraniu, zmieniwszy tylko rysy i strój, postarają się sami skłonić do niewierności swe ukochane. W intrydze pomaga służka obu nieugiętych niewiast - Despina. Intryga udaje się w sposób bezbłędny. Fiordiligi i Dorabella wnet miękną wobec dowodów miłości, jakie składają przebrani przyjaciele. Ale tryumf Don Alfonsa jest podwójny. Nie tylko udowadnia „naturalną kruchość uczuć niewieścich”, ale równocześnie potrafi skłonić Guglielma i Ferranda, aby darowali swym kochankom winy i by wstąpili z nimi na kobierce ślubne. W końcu: one wszystkie są takie same, tak czynią wszystkie…
9 marca (czwartek) 2017 // 19:00
PURYTANIE // Vincenzo Bellini
Opéra de Paris, Francja
Retransmisja 3h // opera w 3 aktach
Libretto: Carlo Pepoli
Dyrygent: Michele Mariotti
Reżyseria: Laurent Pelly
Występują wybitni polscy spiewacy:
Sir Ryszard Forth: Mariusz Kwiecień
Lord Walter Walton: Wojtek Śmiłek
oraz
Elwira: Maria Agresta
Lord Artur Talbot: Dmitry Korchak
Sir George Walton: Michele Pertusi
Sir Bruno Roberton: Luca Lombardo
Henrietta Francuska: Andreea Soare
Orkiestra i Chór Opery National de Paris
Bellini skomponował Purytanów po przeprowadzce z Włoch do Paryża, na zamówienie Carlo Severiniego, dyrektora Théâtre-Italien. Partię lorda Artura Talbota napisał specjalnie dla słynnego ówcześnie tenora G.B. Rubiniego, dysponującego wyjątkową techniką i obdarzonego niespotykanie rozległą skalą głosu.
Akcja opery rozgrywa się w Szkocji w XVII wieku w zamku komendanta lorda Waltera Waltona. Obiecał on Ryszardowi Forthowi rękę swojej córki Elwiry, nie wiedząc o jej odwzajemnionej miłości do sir Artura Talbota. Lord wycofuje się z obietnicy i przystaje na małżeństwo córki z sir Arturem, który tymczasem, w imię przekonań religijnych i politycznych, pomaga uwięzionej w zamku królowej Henrietcie. Na widok uciekającego narzeczonego z nieznajomą kobietą, Elwira popada w obłęd. Sir Artur, na którego został wydany wyrok śmierci, ucieka z więzienia, by odzyskać miłość Elwiry. Ucieczka zostaje odkryta, ale tym razem od śmierci ratuje go goniec, przynosząc dekret o ogólnej amnestii.
6 kwietnia (czwartek) 2017 // 19:30
RIGOLETTO // Giuseppe Verdi
Gran Teatre del Liceu, Barcelona, Hiszpania
Transmisja LIVE 3h // opera w 4 aktach
Libretto: Francesco Maria Piave wg Król się bawi Victora Hugo
Dyrygent: Riccardo Frizza
Reżyseria: Monique Wagemakers
Występują:
Książę Mantui: Javier Camarena
Rigoletto: Carlos Álvarez
Gilda: Desirée Rancatore
Sparafucile: Ante Jerkunica
Magdalena: Ketevan Kemoklidze
Giovanna: Gemma Coma-Alabert
Hrabia Monterone: Gianfranco Montresor
Marullo: Toni Marsol
Borsa: Josep Fadó
Hrabia Ceprano: Xavier Mendoza
Hrabina Ceprano: Mercedes Gancedo
Orkiestra i Chór Gran Teatre del Liceu
To pierwsze mistrzowskie dzieło „późnego” Verdiego, które ugruntowało jego sławę jako kompozytora poza granicami Włoch. Libretto oparte na kanwie dramatu Król się bawi jest fantazją na tematy historyczne, znakomicie oddające ducha czasów i obyczajowość renesansowego dworu francuskiego króla, słynącego z miłosnych przygód. Charakterystycznie zarysowane postaci głównych bohaterów, a właściwie antybohaterów, tworzą świat pełen intryg, kłamstwa i zazdrości. W operze jest nim Książę Mantui, uwodzący co dzień inną kobietę i jego zgorzkniały, szyderczy błazen, który okazuje się kochającym ojcem, usiłującym ukryć przed złem świata swoją córkę. Galerie postaci dopełniają płatny morderca Sparafucile, jego siostra Magdalena i zgraja snujących intrygi dworzan. Kontrastuje z nimi córka Rigoletta - niewinna i słodka Gilda. Paradoksalnie, ją jedną, która potrafi kochać bezinteresownie i poświęcić się dla miłości, dotyka tragedia.
8 czerwca (czwartek) 2017 // 19:00
UPROWADZENIE Z SERAJU // Wolfgang Amadeusz Mozart
Opéra de Paris, Francja
Retransmisja 3h 20’ // opera komiczna w 3 aktachLibretto: Gottlieb Stephanie wg Christopha Friedricha Bretznera
Dyrygent: Philippe Jordan
Reżyseria: Zabou Breitman
Występują:
Basza Selim: Jürgen Maurer
Konstancja: Erin Morley
Blonda: Anna Prohaska
Belmonte: Bernard Richter
Pedrillo: Paul Schweinester
Osmin: Lars Woldt
Orkiestra i Chór Opery National de Paris
Opera powstała na przełomie lat 1781 i 1782, po przeprowadzce Mozarta do Wiednia i była prezentem ślubnym dla dopiero co poślubionej Konstancji Weber. Kompozytor sięgnął po melodie i rytmy inspirowane muzyką turecką, rozbudowując sekcję perkusyjną i dętą, dodając flety piccolo, dzwonki oraz bębny i trójkąty.
Miejscem akcji, która rozgrywa się w XVI wieku, jest pałac tureckiego wodza baszy Selima. Przybywa tam szlachcic hiszpański Belmonte, aby odszukać swoją narzeczoną Konstancję i jej pokojówkę Blondę, porwane przez korsarzy i sprzedane Selimowi. W przechytrzeniu największego strażnika Osmina, pomaga mu służący Pedrillo, śmiertelnie zakochany w Blondzie. Historia kończy się szczęśliwie i po wielu perypetiach, a dzięki wspaniałomyślności baszy, kochankowie odzyskują wolność i odnajdują się wzajemnie.
Wszystkie pokazy odbędą się w sali im. Lucjana Lipińskiego w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Bilety: 35 i 40 zł
Karnety: 140 zł
Bilety i karnety do nabycia w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3, tel. 18/44 82 643 lub 44 82 600) - czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-20:00, w soboty i niedziele w godzinach 12:00-20:00 oraz on-line.
Każdy pokaz poprzedzi wprowadzenie do spektaklu.
Przedstawienia są prezentowane w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.

Partnerzy:

Wstecz