PL |  EN
.
Wielkość czcionki Drukuj
Wtorek, 7 lutego 2017, imieniny : Ryszarda, Teodora, Wilhelminy
Premiera filmu WIOSNA oraz spektakl HINDEŁE w MCK SOKÓŁ
 

7 lutego br. zapraszamy do MCK SOKÓŁ na niezwykły wieczór - wyprawę do krainy opowieści i tajemnic. O godzinie o 18.00 będzie mieć miejsce premiera krótkometrażowego filmu „Wiosna”, a zaraz po nim o 18.30 spektakl „Hindełe”. Wydarzenie przygotowała Fundacja Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej.

fot. archiwum Fundacji Nomina Rosae

WIOSNA

premiera filmu
godz. 18.00, sala im. D. Szaflarskiej
Krótkometrażowy film WIOSNA jest adaptacją jednego z opowiadań kultowego „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza. W oparciu o fragment tego niezwykłego tekstu powstał krótkometrażowy horror. Film spowity mgłą, utopiony w przedwiosennych błotach, pełen zjaw i duchów. Film o mocy opowieści, które stanowią istotę kultury, o przeszłości, która nie zawsze chce odejść w niepamięć, o życiach, które stają się opowieściami i o tym, że żadna z historii, które przeminęły nie jest zmarnowana. My – żyjący – czerpiemy z nich, często nawet nieświadomie, i dzięki temu historie zmarłych są wiecznie żywe...
scenariusz: MARIA MOLENDA, BARBARA SZEWCZYK
reżyseria i montaż: BARBARA SZEWCZYK
zdjęcia: PRZEMYSŁAW BRYNKIEWICZ
kostiumy: MARIA MOLENDA
charakteryzacja: KLAUDIA KLIMEK
obsada: ŁUKASZ OLEŚ, JUSTYNA STASIK, MAŁGORZATA GOŹDZIK, KAROLINA KOWALCZYK, MACIEJ WALASEK, AGNIESZKA GÓRKA, MARIA MOLENDA, ALICJA KLICH
narracja: ARKADIUSZ DETMER, muzyka: MICHAŁ ESZ SZERLĄG, dźwięk: WOJCIECH FULARZ, korekcja barwna: MAGDALENA NIZEL, asystent kamery: MICHAŁ JANKOWSKI.
Produkcja FUNDACJA NOMINA ROSAE we współpracy z PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKĄ WOJEWÓDZKĄ w Nowym Sączu. Projekt współfinansowany przez Hotel BESKID oraz dzięki uczestnikom akcji crowdfundingowej na platformie www.odpalprojekt.pl.

fot. archiwum Fundacji Nomina Rosae

HINDEŁE
spektakl Teatru Nomina Rosae
godz. 18.30, sala im. R. Sichrawy
Hindełe – tajemnicza zjawa ujawnia historię swojego życia, a wraz z nią z zaświatów powracają cienie nieistniejącego już sądeckiego sztetlu i krakowskiego Kazimierza. W jej opowieści wracają do życia bliscy Hindełe i ich niezwykłe dzieje. Kochająca matka, a przede wszystkim mądry brat Izaak, który z polecenia nowosądeckiego mełameda udał się na nauki do Krakowa. Nieśmiały i pobożny młodzieniec poznał tam piękną i zamożną Sarę. Dziewczyna poślubiła go, jednak szczęście nie trwało długo. Młoda żona zmarła w połogu pozostawiając na świecie dwie bliźniacze córeczki. Zrozpaczony Izaak odsunął się od dzieci. Hindełe wiedziała, że zachowanie brata było niezgodne z piękną żydowską tradycją. Kobieta, bolejąc nad emocjonalnym rozdzieleniem rodziny, postanawia odwrócić zły los.
Spektakl Teatru Nomina Rosae na podstawie opowiadania Marii Molendy pt. „Lustro”
reżyseria: BARBARA SZEWCZYK
obsada: JUSTYNA STASIK, JÓZEF WIĘCŁAWEK
scenografia: FILIP PRZYBYŁKO, kostiumy: MARIA MOLENDA.
MECENASI WYDARZENIA: PAN CHARLES MERRILL i PANI JULIE BOUDREAUX
WSTĘP WOLNY. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3).
Wstecz