PL |  EN
.
Wielkość czcionki Drukuj
Poniedziałek, 3 kwietnia 2017, imieniny : Pankracego, Renaty, Ryszarda
V Dni Węgierskie w Nowym Sączu
 

V Dni Węgierskie w Nowym Sączu

TO TYLKO WIATR - przegląd kina węgierskiego
sala im. Zofii Rysiówny
W programie przewidziano znakomite dzieła kinematografii węgierskiej ostatnich lat.
Wprowadzenie do filmów: Karol Szafraniec (filmoznawca).
3 kwietnia 2017, godz. 19.00
TO TYLKO WIATR
Francja/Niemcy/Węgry 2012, 86’, dramat społeczny
reżyseria: Benedek Fliegauf
Jest piękny słoneczny, letni dzień. Choć wczoraj w okolicy doszło do kolejnego zabójstwa, Mari jak co dzień wstaje o świcie, szykuje jedzenie, wychodzi do pracy – do południa będzie sprzątać przydrożne rowy, po południu szkolne korytarze. Po niej budzi się i zbiera do szkoły nastoletnia Anna. Młodszy brat Anny, Rio też wybiega z domu, choć akurat dziś zamierza opuścić lekcje. W chałupie zostaje schorowany dziadek. Przez pięć ostatnich miesięcy, gang „łowców” dokonywał rasistowskich zbrodni. Szajka bandytów zabija romskie rodziny i pali ich domy. Anna, Rio i Mari muszą obcować z niewidzialnym niebezpieczeństwem. Do dnia, w którym pojawią się „łowcy”. Film oparty na faktach.
Nagroda Specjalna Jury, Srebrny Niedźwiedź MFF w Berlinie 2012.
Występują: Katalin Toldi, Gyöngyi Lendvai, Lajos Sárkány
4 kwietnia 2017, godz. 19.00
DUŻY ZESZYT
Austria/Francja/Niemcy/Węgry 2013, 100’, dramat, wojenny
reżyseria: János Szász
Ekranizacja bestsellerowej powieści Agoty Kristof o niezwykłej więzi braci bliźniaków jednoczących się w przetrwaniu pełnej okrucieństw wojny.
II wojna światowa. Ojciec przed rozstaniem z dwoma trzynastoletnimi synami daje im zeszyt przykazując, aby zapisywali w nim codzienne doświadczenia. Chłopcy mają znaleźć schronienie na wsi, u babci. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej własne wnuki. Zamiast azylu chłopców czeka brak miłości, walka o przetrwanie i doświadczenie w pełni okrucieństw wojny. Koszmarna rzeczywistość znajduje odzwierciedlenie w rzeczowych, pozbawionych uczuć wpisach w zeszycie. Film pokazuje drastyczny obraz wojny widzianej oczami dziecka, choć nieco inny niż kino zdążyło nas przyzwyczaić. Obserwujemy proces utraty złudzeń i wymuszone, przyspieszone przejście głównych bohaterów w dorosłość.
Zwycięzca MFF w Karlowych Warach oraz węgierski kandydat do Oscara w 2014 roku.
Występują: András Gyémánt, László Gyémánt, Gyöngyvér Bognár.
PO SEANSACH ZAPRASZAMY NA WĘGIERSKI AKCENT KULINARNY.
5 kwietnia 2017, godz. 18.00
KSIĘŻNICZKA CZARDASZA - koncert
sala im. L. Lipińskiego
Koncert w stulecie premiery operetki Imre Kálmána w wykonaniu Solistów oraz Kwintetu Instrumentalnego Operetki Narodowej w Budapeszcie.
Imre Kálmán skomponował „Księżniczkę czardasza” w 1914 roku i – mimo wybuchu wojny i śmierci brata – udało mu się stworzyć znakomite dzieło, jedną z najlepiej znanych operetek wszechczasów. Premiera odbyła się 17 listopada 1915 r. w Wiedniu. Od tej pory operetka Kálmána regularnie pojawia się w repertuarze teatrów muzycznych Europy i świata. Jaki jest sekret jej popularności? Otóż – wedle wszelkich prawideł gatunku – jest to znakomicie skomponowany koktajl chwytliwych, lekkich melodii, miłosnej intrygi i humoru.
Aby uczcić stulecie urodzin „Księżniczki” Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier wraz z Instytutem Balassiego i Operetką Narodową w Budapeszcie przygotowali koncert, który miał prezentować najwspanialsze fragmenty operetki. Projekt spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności w Wiedniu, Brukseli, Moskwie, Londynie i … Delhi, gdzie nigdy wcześniej operetka nie była wystawiana. Zachęceni tym sukcesem artyści postanowili kontynuować tournée. I tak się składa, że dzięki Konsulatowi Generalnemu Węgier w Krakowie oraz Instytutowi Węgierskiemu nowosądecka publiczność będzie miała szansę oklaskiwać evergreeny z „Księżniczki czardasza” dokładnie sto lat i jeden dzień po… warszawskiej premierze tej operetki, która miała miejsce 4 kwietnia 1917 r.

Wystąpią:

Stasi – Katona Klaudia

Hrabia Bóni – Laki Péter

Sylvia - Lukács Anita

Edwin – Vadász Zsolt

Bilety do nabycia od 17 marca w kasie SOKOŁA (ul. Długosza 3) - czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-21:00, w soboty i niedziele w godzinach 12:00-21:00.

Bilety:
na projekcje – bilety w cenie 1 zł;
na koncert – bezpłatne wejściówki.
Wstecz