PL |  EN
.
Wielkość czcionki Drukuj
Sobota, 1 kwietnia 2017, imieniny : Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
Sądecka Akademia Organowa na królewskim instrumencie
 

Sądecka Akademia Organowa na królewskim instrumencie

Okolicznością szczególną jest fakt, że w kościele św. Kazimierza, naprzeciw budynku SOKOŁA, zostały oddane do użytku unikatowe organy, zbudowane przez renomowaną niemiecką firmę Werkstätte für Orgelbau Mühleisen GmbH, według autorskiego projektu prof. Ireneusza Wyrwy z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ten najwyższej klasy nowoczesny instrument reprezentuje niespotykaną w Polsce estetykę brzmieniową, wzorowaną na wczesnoromantycznych organach niemieckich, co czyni go unikatowym również w skali europejskiej.


Oba znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie znakomite instrumenty oraz potencjał fachowy i organizacyjny MCK SOKÓŁ stwarzają doskonałe warunki dla dużych wydarzeń kulturalnych związanych z muzyką organową, co stało się podstawą idei SĄDECKIEJ AKADEMII ORGANOWEJ. Cykliczne wydarzenie artystyczne ma połączyć popularyzację różnorodnej literatury organowej, inicjatywy naukowe i edukacyjne oraz przyciągnąć uwagę szeroko rozumianego środowiska fachowego, a także melomanów z Polski i zagranicy.
Od 2017 r. MCK SOKÓŁ, w porozumieniu z parafią św. Kazimierza, rozpoczyna organizację SĄDECKIEJ AKADEMII ORGANOWEJ, w ramach której odbywać się będą m. in.:
Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych PER ORGANO A QUATTRO MANI,
mistrzowskie kursy interpretacji muzyki organowej,
cykl koncertowy pn. Muzyka Roku Liturgicznego THESAURUS ECCLESIAE.
Uroczysta inauguracja SĄDECKIEJ AKADEMII ORGANOWEJ odbędzie się w dwie kolejne soboty 1 i 8 kwietnia 2017 o godzinie 19.00 w sali im. Lucjana Lipińskiego. Podczas okolicznościowej gali po raz pierwszy publicznie zabrzmią zmodernizowane niedawno przez renomowaną węgierską firmę z Pécs największe organy w Nowym Sączu.
Wspaniale zapowiada się program obu wieczorów.
1 kwietnia, po wysłuchaniu solowych utworów organowych, wśród których oczywiście nie zabraknie nieodłącznie towarzyszącej tego rodzaju uroczystościom słynnej Toccaty i fugi d-moll Bacha, będziemy świadkami polskich prawykonań dwóch napisanych ponad 100 lat temu, imponujących barwnością i rozmachem kompozycji na organy, z towarzyszeniem wielkiej orkiestry symfonicznej. Grającemu na organach Ireneuszowi Wyrwie, znanemu wirtuozowi tego instrumentu, a zarazem pomysłodawcy i dyrektorowi artystycznemu SAO, towarzyszyć będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Przy pulpicie dyrygenckim stanie maestro Tomasz Tokarczyk.
Zupełnie odmienny, ale równie niecodzienny, repertuar wypełni drugi z wieczorów. Przy organach w sali im. Lucjana Lipińskiego zasiądzie występujący po raz pierwszy w Polsce i wyłącznie w Nowym Sączu słynny francusko-szwajcarski duet organowy, który współtworzą Viviane Loriaut i Guy Bovet. Ci niezmordowanie przemierzający świat artyści, dysponujący potencjałem zjawiskowo biegłego organisty o czterech rękach i czterech nogach (elektryzujące szczegóły ich gry zobaczymy na dużym ekranie), wykonają Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego oraz pełne humoru i nieustannie zaskakujące muzyczne sceny, inspirowane słynną opowieścią o przygodach najprzemyślniejszego z błędnych rycerzy – Don Kichota (kompozycja G. Boveta).
Na obie odsłony wyrafinowanej muzycznej uczty serdecznie zapraszamy!
Wstecz