PL |  EN
.
Wielkość czcionki Drukuj
Niedziela, 13 sierpnia 2017, imieniny : Elwiry, Hipolita, Radosławy
24. Wieczór Artystyczny z cyklu PALI SIĘ FAJKA NOCY
 
13 sierpnia (niedziela) - godz. 20.30 - Nowosądeckie Planty.

24. Wieczór Artystyczny z cyklu "Pali się fajka nocy"

Przystanek Poezja to spotkanie poety Bolesława Leśmiana z poetami indyjskimi - Manikiem Godghate (Gracem), Borkarem oraz Aartim Prabhu.

To odkrywanie wątków hinduskich w poezji Leśmiana. To "plątanie" języka polskiego i języka Leśmianowskiego z językiem Marathi i Hindi.

To szukanie dźwięku i nastroju poetyckiego w połączeniu dwóch, jakże różnych krajobrazów - słonecznego krajobrazu Indii i mglistego krajobrazu Polski.

To Leśmianowskie przedświty, świty, południa, popołudnia i głębokie noce "zaślubione" z hinduskimi ragami, z których każda jest przyporządkowana konkretnej porze dnia i nocy.

To muzyczno słowna podróż do Indii oraz podróż poprzez Polskę Leśmiana.

To inspiracja.

To miłość do polskiej poezji Mandara Purandare, ciekawość nowego świata muzycznego Waldemara Rychłego i bycie pomiędzy słowem a muzyką Elżbiety Rojek.

Leśmian swoim wierszom często nadawał tytuły i umiejscawiał je w bardzo konkretnym czasie,

np przed świtem, wieczór, głęboka noc, co budowało różnorodne kolory i nastroje. Każda z rag indyjskich ma przyporządkowaną sobie porę dnia i nocy, np.: Raga Malkouns to głęboka noc, natomiast Raga Sarang to popołudnie, na dodatek deszczowe popołudnie! Wykonanie następujących po sobie rag może trwać wiele godzin i wtedy poszczególne utwory oddają zmieniający się nastrój pory dnia i nocy.

Ta "wspólność" czyni to spotkanie jeszcze bardziej interesującym.

Wykonawcami koncertu są:

Elżbieta Rojek - aktorka, wokalistka, między innymi Orkiestry Św. Mikołaja, a także wieloletnia aktorka Teatru "Gardzienice";

Waldemar Rychły - kompozytor, muzyk, współtwórca legendarnego Kwartetu Jorgi;

Mandar Purandare - aktor, wykładowca języka hindi na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Towarzyszą im projekcje multimedialne autorstwa Marii Porzyc.


Wstęp wolny.
Wstecz