PL |  EN
.
Wielkość czcionki Drukuj
Środa, 21 czerwca 2017, imieniny : Alicji, Alojzego, Rudolfa
XVI Festiwal L’ARTE ORGANICA w Nowym Sączu
 

XVI Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA
21 czerwca - 28 lipca, Nowy Sącz


W koncertach Sądeckiego Festiwalu Organowego L'ARTE ORGANICA występują wirtuozi organów - muzycy z Polski i zagranicy. Na podkreślenie zasługuje różnorodność stylistyczna muzyki prezentowanej na Festiwalu. Obok kompozycji wielkich klasyków: Bacha i Haendla - można usłyszeć muzykę organową, rzadko prezentowaną w Polsce. Festiwal rozpocznie się koncertem organistki z Holandii Petry Veenswijk, 21 czerwca o godz. 19.15 w Kościele pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu.

Prowadzenie: Anna Woźniakowska
Kierownictwo artystyczne: Mirosława Semeniuk-Podraza
21 czerwca (środa), godz. 19.15 // Kościół św. Kazimierza
TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
Petra VEENSWIJK (Holandia)

Petra Veenswijk

Ukończyła studia organowe w Konserwatorium w Rotterdamie w klasie André Verwoerda i Bernarda Winsemiusa (1989), a w zakresie gry na klawesynie w klasie Davida Collyera (1990). Została zwyciężczynią Ogólnoholenderskiego Konkursu Organowego w Leiden - w kategorii: Muzyka XX stulecia (1985), a trzecią nagrodę oraz nagrodę publiczności zdobyła na Międzynarodowym Reńskim Konkursie Organowym w Nijmegen w 1990. W roku 1991, na zakończenie studiów, otrzymała „Prix d’Excellence”. Jako stypendystka rządu holenderskiego, kontynuowała naukę gry na organach w Paryżu pod kierunkiem Daniela Rotha, a następnie w Conservatoire National de Région de Paris u Marie-Louise Jaquet-Langlais i Jeana Langlais, którego jest jedną z ostatnich studentek. W okresie 1989-1991 uczestniczyła również w licznych kursach interpretacji w paryskiej Schola Cantorum, m. in. pod kierunkiem Marie-Claire Alain, André Fleury'ego czy Gastona Litaize'a. Corocznie wykonuje liczne koncerty - w Holandii i za granicą: występowała we Francji (kościół St. Sulpice w Paryżu), Niemczech (Altenburg, Freiberg, Altenberg), Wielkiej Brytanii (katedra w Canterbury), Belgii (Gandawa, Antwerpia, Bruggia), Norwegii (Stavanger, Bergen), Czechach, (Praga), Brazylii (Rio de Janeiro), Włoszech (festiwal w Ragusie), Estonii, czy też w Szwajcarii. Jej bogaty repertuar zawiera utwory od muzyki dawnej po współczesną ze szczególną preferencją francuskiej symfonicznej literatury organowej. Jest często zapraszana jako juror konkursów organowych. Prowadzi wykłady i kursy mistrzowskie poświęcone francuskiej muzyce symfonicznej, a w szczególności - twórczości organowej Jeana Langlais. Dokonała rejestracji 4 płyt CD zawierających francuską symfonikę organową; jej nagrania często goszczą na antenie radiowej. Od 1987 jest organistką społeczności katolickiej Maria van Jessekerk w Delft, gdzie od 1994 prowadzi także chór, jak również międzynarodowy festiwal organowy. W 1996 została odznaczona srebrnym medalem przez Société Académique ‘Arts-Sciènces-Lettres' w Paryżu.

6 lipca (czwartek), godz. 19.15 // Bazylika św. Małgorzaty

MISTRZOWIE BAROKU

Fanxiu SHEN (Chiny)

Fanxiu Shen

Organistka, klawesynistka, profesor Centralnego Konserwatorium Muzycznego w Pekinie. Jest dyrektorem Chińskiej Federacji Muzyki Kameralnej, a także założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Pekińskiego Festiwalu Muzyki Barokowej.
Studia muzyczne ukończyła w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, gdzie kształciła się w zakresie gry klawesynowej pod kierunkiem prof. Gordona Murray'a, a u prof. dr. Rudolfa Scholza w zakresie gry organowej.
Jest inicjatorką prowadzonych w Chinach kursów mistrzowskich z zakresu wykonawstwa organowego, klawesynowego, realizacji basso continuo oraz interpretacji muzyki barokowej. Była pierwszą organistką wykonującą koncerty w Narodowym Centrum Sztuki (Teatrze Narodowym) w Pekinie, gdzie w ramach inauguracji nowo powstałych organów wykonała ponad 40 recitali w przeciągu dwóch miesięcy. Występowała z koncertami w takich miastach jak Szanghaj, Hangzhou, Shenzhen, Xi`an, Wuhan, Hefei, Tsingdao, Jinan, Tianjin, Shenyang, Zhuhai, Erdos czy Hong Kong oraz za granicą, np. w ramach Internationaler Orgelsommer w Stiftskirche w Stuttgarcie, czy Internationaler Orgelzyklus w Stadtkirche Bad Cannstatt Stuttgartt, jak również w Sankt-Petersburgu, Moskwie, Paryżu, Nagasaki i Seulu.
Jako realizatorka partii organów współpracowała w ramach licznych koncertów z takimi artystami jak Walerij Giergijew, Seiji Ozawa, Władimir Ashkenazy, Michael Plasson oraz wielkimi zespołami muzycznymi m.in.: Orkiestrą Teatru Marińskiego w Sankt-Petersburgu, Finlandzko Helsińską Orkiestrą Filharmoniczna, Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej, Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną.
Opublikowała płytę CD zawierającą Sonaty dla Cesarza Kangxi Teodorica Pedriniego (1671-1746).
20 lipca (czwartek), godz. 19.15 // Bazylika św. Małgorzaty
WIELKIE FORMY
Piotr ROJEK (Polska)
Piotr Rojek
Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba.
Odbył szereg kursów mistrzowskich interpretacyjnych oraz improwizatorskich, prowadzonych przez tak wybitne osobistości świata muzyki organowej, jak: Julian Gembalski, Bernhard Haas, Hans Haselböck, Ton Koopman, Jon Laukvik, Armin Schoof, Wolfgang Seifen, Józef Serafin czy Harald Vogel.
Pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Kieruje Katedrą Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. W kwietniu 2016 został wybrany na stanowisko Dziekana Wydziału Instrumentalnego /na kadencję 2016-2020/. Prowadzi również klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu.
Artysta koncertował m.in. w Czechach, Finlandii, na Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii oraz na Wyspach Ålandzkich. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku kilkanaście płyt. Powstała w 2005 roku płyta, na której zarejestrowano dziewięć toccat wybitnych kompozytorów od baroku do XX wieku, wykonanych na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie, otrzymała nominacjędo prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.
Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech oraz laureatem konkursów organowych i kompozytorskich.
Artysta otrzymał także szereg nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Brązowy Krzyż Zasługi, Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Nagrodę Ministra Kultury Ukrainy.
28 lipca (piątek), godz. 19.15 // Bazylika św. Małgorzaty
POTĘGA I INTYMNOŚĆ
Florian PAGITSCH (Austria)
Florian Pagitsch
Wychowanek Mozarteum w Salzburgu (w zakresie gry na organach) oraz Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu (w zakresie gry na fortepianie oraz muzykologii). Był wielokrotnie laureatem konkursów organowych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Ferenca Liszta w Budapeszcie (1978), czy Międzynarodowego Konkursu Antona Brucknera w Linzu (1986).
Obok nagrań zawierających komplet toccat Johanna Ernsta Eberlina jego ostatnie CD to seria Pejzaży organowych prezentujących instrumenty Salzburga oraz Karyntii.
Ze szczególnym upodobaniem wykonuje dzieła Jana Sebastiana Bacha, klasyczną literaturę austriacką, francuskie toccaty organowe, utwory na organy i orkiestrę oraz własne improwizacje w różnych stylach.
Jest profesorem gry organowej w wiedeńskim Uniwersytecie Muzycznym. Koncertuje na całym świecie: wykonał ponad 550 recitali solowych na festiwalach w większości krajów Europy, w Australii, Chinach, Japonii, Nowej Zelandii, Singapurze i Stanach Zjednoczonych.
Wstecz