PL |  EN
.
Wielkość czcionki Drukuj
Środa, 21 czerwca 2017, imieniny : Alicji, Alojzego, Rudolfa
Opera Domosławicka "Śpiewająca Pippi" w SOKOLE
 

20 czerwca (wtorek) o godz. 12.00 w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ można będzie obejrzeć operę pt. Śpiewająca Pippi, przygotowaną przez Szkołę Muzyczną I st. w Domosławicach. Wstęp wolny.

Muzykę do tego widowiska skomponowała Renate Stivrina. Libretto i reżyseria to dzieło Dominiki Czarneckiej. Kierownictwo muzyczne sprawuje Waldemar Groń. Scenografię zaprojektował Damian Styrna. Usłyszymy i zobaczymy orkiestrę, chór, solistów, aktorów i zespoły muzyczne. Spektakl, nazywany Operą Domosławicką, powstał na motywach słynnej powieści Astrid Lindgren Pippi Langstrumpf.


*****

Wstęp wolny. Zgłoszenia widzów telefonicznie przyjmuje koordynator projektu – Aleksander Smaga (18 448 26 26). Serdecznie zapraszamy!


Opera Domosławicka Śpiewająca Pippi


Postaci niesfornej Pippi Langstrumpf zapewne nie trzeba nikomu przedstawiać. Jednak szalone, wyjątkowe i śmieszne przygody bohaterki książek Astrid Lindgren stały się prawdopodobnie po raz pierwszy tematem opery. Do przedstawienia wybranych zostało zaledwie kilka przygód Pippi, skomponowanych tak, by układały się w spójną opowieść, z punktem kulminacyjnym i wyraźnym zakończeniem.
Do spokojnego, małego miasteczka, gdzie panuje nuda i rutyna (w przedstawieniu wyrażona symbolicznie bielą i czernią) przybywa, nie wiadomo po co i skąd, obdarzona nadnaturalną siłą i rozbrajającym humorem Pippi. Z tego co sama o sobie powie, a także co zaśpiewa o niej chór, mający w przedstawieniu rolę narratora, można się dowiedzieć, że jest córką dzielnego kapitana Efraima, o przydomku Pogromca Oceanów, „króla Południowego Pacyfiku”.
Pippi od razu staje się obiektem zainteresowania mieszkających w okolicy dzieci, które chcą się z nią zaprzyjaźnić, miejscowych rzezimieszków, chcących okraść samotnie mieszkające dziecko, oraz nadmiernie poważnych dorosłych, którzy zamierzają niepokorną Pippi wychować.
Pippi swoim zachowaniem zaburza panujący w miasteczku porządek i obraca na opak skostniałe zasady życia małej społeczności. Wywołuje oburzenie wśród dorosłych, wytrącając ich z mieszczańskich przyzwyczajeń, a także wymierza sprawiedliwość miejscowym łobuzom, którzy od dawna zasługują na karę. Ale przede wszystkim wciąga dzieci w niezwykłe przygody, dzięki czemu odzyskują one werwę i radość.
Ostatecznie wybryki Pippi przerywa przybycie równie ekscentrycznego jak ona kapitana Efraima. Całe miasteczko gromadzi się, aby zobaczyć przedziwnego gościa. I wtedy właśnie wszyscy dowiadują się, że pobyt Pippi w miasteczku ma się zakończyć. Ojciec zamierza popłynąć z nią gdzieś za ocean, na nieznaną, egzotyczną wyspę, aby tam została królową. Jest to moment kulminacyjny przedstawienia. Po odejściu Pippi okazuje się bowiem, że nie ma w miasteczku osoby, której nie byłoby teraz brak dziwnej dziewczynki. Nie da się już wrócić do dawnych schematów życia. Wszyscy pozostają smutni, z poczuciem pustki – począwszy od jej najbliższych przyjaciół – Tomka i Ani, a skończywszy na miejscowych opryszkach. Samego finału tej historii nie trzeba opowiadać – warto go zobaczyć osobiście.


*****

Realizatorzy


muzyka: RENĀTE STIVRIŅA
libretto i reżyseria: DOMINIKA CZARNECKA
kierownictwo muzyczne: WALDEMAR GROŃ
scenografia: DAMIAN STYRNA
kostiumy: GRAŻYNA GICALA
asystent reżysera: IWONA KARWACKA
współpraca nad przygotowaniem orkiestry: ELŻBIETA MUDLAFF, BARTOSZ DĄBROWSKI
przygotowanie chórów: AGNIESZKA PAMUŁA, ALEKSANDRA BOŠKOVIĆ-RÓŻAK
przygotowanie zespołów rytmicznych: ADRIANA OLSZÓWKA, ŻANETA DUDEK,
AGNIESZKA SIEMBIEDA, ANNA WĄSOWSKA
obsada: EWELINA SZYBILSKA, ANNA WILK, MAGDA NIEDBAŁA-SOLARZ,
STANISŁAW DUDA, JACEK WOJNICKI, PAWEŁ PLEWA,

UCZNIOWIE KLASY WOKALNEJ, CHÓR SZKOLNY,

ZESPOŁY RYTMICZNE oraz WIELKA ORKIESTRA SYMFONICZNA SZKOŁY MUZYCZNEJ
Wstecz