PL |  EN
.
Wielkość czcionki Drukuj
Piątek, 14 lipca 2017, imieniny : Kamili, Kamila, Marcelego
Koncert folklorystyczny SĄDECZAN i zespołu WISŁA z Brazylii
 
14 lipca br. (piątek) - godz. 19.00 - Rynek Nowosądecki

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu zaprasza na koncert Zespołu Regionalnego "SĄDECZANIE" z gościnnym udziałem polonijnego zespołu folklorystycznego z Brazylii - "WISŁA".

Wstęp wolny.

ZESPÓŁ „WISŁA” (1928-2017)


Początki aktywności Zespołu „Wisła” wiążą się z 1928 rokiem i osobą Tadeusza Morozowicza. Ten wybitny aktor i reżyser, przyjechał z Polski w okresie międzywojennym i osiadł na stale w Kurytybie. Jego intencją było stworzenie zespołu teatralnego – Zespołu Amatorów Sceny (ZAS), który występował w siedzibie Związku Polskiego, największego wówczas stowarzyszenia polonijnego w Kurytybie. W ramach ZAS powstał również zespół folklorystyczny, który wystąpił po raz pierwszy 11 listopada 1928 roku, z okazji dziesiątej rocznicy niepodległości Polski w samym centrum Kurytyby. Występ zespołu, ubranego w typowe polskie stroje ludowe okazał się olbrzymim sukcesem i od tego momentu część folklorystyczna ZAS rozpoczęła dynamiczny rozwój. Pod koniec lat trzydziestych był to bardzo liczny zespół, dysponujący sporym zapleczem materialnym w postaci strojów tanecznych, a także prezentujący bardzo wysoki poziom artystyczny.

Od 1993 roku zespół aktywnie współpracuje ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Polsko-Brazylijskim im. Marszałka Józefa Piłsudzkiego w Kurytybie. W roku 2000, Zarząd Zespołu „Wisła" uchwalił, iż za historyczną datę utworzenia zespołu ustala się rok 1928, a jego założycielem jest Tadeusz Morozowicz.

Przez 89 lat swojej działalności zespół zrealizował kilkadziesiąt programów artystycznych i wystąpił na kilkuset koncertach. O poziomie artystycznym Zespołu „Wisła” świadczą liczne nagrody przyznawane przez gremia brazylijskie i polskie: na przykład Złoty Medal i Dyplom Uznania za działalność artystyczną, nagroda im. Oskara Kolberga „za zasługi dla kultury ludowej”, przyznana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Jako reprezentant folkloru polskiego, zespół uczestniczył też czterokrotnie w Festiwalu Joinville (największym festiwalu tańca na świecie), również czterokrotnie zdobywając nagrody.

Zespół „Wisła" słynie nie tylko z wysokiego poziomu tańca folklorystycznego, ale i śpiewu. Świadczyć może o tym rok 1990, w którym zespół zaśpiewał w operze „Halka” Stanisława Moniuszki w Kurytybie. Jednak największym osiągnięciem i zaszczytem dla członków zespołu był występ w roku 1980, gdy na stadionie Couto Pereira, przed kilkudziesięciotysięczną widownią PGPF przedstawiła swój program artystyczny najważniejszemu z gości – Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który wówczas odwiedził Kurytybę z pielgrzymką duszpasterską.

Od 89 lata Zespół „Wisła”, którego Dyrektorem Artystycznym jest Lourival de Araujo Filho (Lori), działa na rzecz promocji kultury i historii Polski – nie tylko wśród kurytybskiej i parańskiej Polonii, ale także w całym społeczeństwie brazylijskim. Poprzez ich śpiew i taniec pokazują przywiązanie do ojczyzny ich przodków, która – choć geograficznie od Brazylii odległa – jest nadal bliska ich sercom.


Wstecz