PL |  EN
.
Wielkość czcionki Drukuj
Sobota, 12 sierpnia 2017, imieniny : Hilarii, Juliana, Lecha
Koncert z cyklu THESAURUS ECCLESIAE
 

Zapraszamy na kolejne wydarzenie w ramach Sądeckiej Akademii Organowej. W pięknym secesyjnym wnętrzu sądeckiego kościoła św. Kazimierza będzie można posłuchać muzyki organowej Bacha i romantyków, ale również poznać niezwykłe brzmienie niemal zupełnie zapomnianej dziś fisharmonii koncertowej.

Gośćmi SAO będą dwaj niemieccy wirtuozi: Heiner Graßt, który zasiądzie przy znakomitych orhanach znajdujących się w tej świątyni oraz Jan Hennig, grający na oryginalnym połączeniu dwóch instrumentów - fisharmonii i czelesty, zbudowanym w 1902 roku przez renomowany paryski zakład Mustel & Cie. Ten wyjątkowy wieczór będzie także okazją, by zgłębić tajniki konstrukcyjne Orgue-Célesta. Koncert jest częścią cyklu THESAURUS ECCLESIAE.
ORGANY I ICH ZAPOMNIANA SIOSTRA
Heiner Graßt (Niemcy) - organy
Jan Hennig (Niemcy) - fisharmonia koncertowa (orgue-célesta)
Ireneusz Wyrwa - słowo o muzyce
w programie:
Bach, Bossi, Karg-Elert, Liszt, Mendelssohn, Reger, Schubert
kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu
12 sierpnia 2017 roku, (sobota), godz. 19.00
Wstęp wolny
Heiner Graßt
Urodził się w 1954 roku w Emelianowie na Syberii. Studia muzyczne ukończył w niemieckim Essen w klasie organów Gisberta Schneidera i klawesynu Iwony Salling oraz w zakresie muzyki kościelnej. Naukę kontynuował pod kierunkiem Ewalda Kooimana w Amsterdamie, specjalizując się szczególnie w wykonawstwie muzyki dawnej. Jest laureatem wielu nagród na znaczących konkursach, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Wiesbaden (1977), w Bonn (1979) oraz
w Ottobeuren (1979). W latach 1977-2002 wykładał grę na organach na Uniwersytecie w Essen, a od 1979 roku jest organistą i dyrygentem chóru w Starym Kościele (Alte Kirche) w Essen-Kray.
Koncertował w większości krajów Europy, Izraelu, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Prowadził szereg międzynarodowych kursów i seminariów organowych. W latach 1990-1994 sprawował kierownictwo artystyczne Akademii Organowej Zagłębia Ruhry.
Na jego repertuar składają się dzieła wszystkich stylów i epok – od utworów z Buxheimer Orgelbuch (XV w.) do awangardy. Wykonywał wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha. W kręgu zainteresowań artysty ważne miejsce zajmuje muzyka XIX i XX stulecia (wszystkie utwory organowe Mendelssohna i Liszta, Reubke'go, Schönberga czy Pärta). Ma w dorobku wiele nagrań radiowych i płytowych. Swoje kompozycje organowe Heinerowi Graßtowi dedykowali: Guy Bovet, Peter Planyavsky i Jon Laukvik.
Jan Hennig
Studiował dyrygenturę oraz grę na fortepianie i wiolonczeli w Wyższej Szkole Muzycznej we Freiburgu. Działał w różnych niemieckich teatrach jako kapelmistrz oraz korepetytor solistów, wypracowując szeroki repertuar operowy, operetkowy, musicalowy i baletowy.
Od 1999 roku intensywnie zajmuje się fisharmonią artystyczną. Uczestniczył w mistrzowskich kursach gry na tym instrumencie, prowadzonych przez Johannesa Matthiasa Michela oraz Marka Richli'ego. Jest jednym z nielicznych ekspertów w zakresie tego rzadkiego instrumentu. Jego pierwsze nagranie CD – „Das Kunstharmonium – Hommage à Victor Mustel“ zostało wyróżnione w roku 2012 nagrodą niemieckich krytyków muzycznych. Kolejne płyty kompaktowe artysty zawierają opracowania utworów koncertowych autorstwa Sigfrida Karg-Elerta oraz jego transkrypcje muzyki Richarda Wagnera na duet fisharmoniowo-fortepianowy.
W tym ostatnim przypadku współwykonawcą był pianista Ernst Breidenbach. Gra Jana Henniga została zarejestrowana również przez niemieckie rozgłośnie radiowe HR, MDR oraz Deutschlandradio.
Jan Hennig jest niezależnym artystą rezydującym w Offenburgu. Wykłada korepetycję operową i operetkową oraz czytanie partytur w Wyższej Szkole Muzycznej w Trossingen.
W przygotowaniu znajdują się następne nagrania CD: nieznanych dotychczas francuskich duetów (Blanc, Gounod, Prestat, Leybach) oraz wczesnych utworów na fisharmonię koncertową Sigfrida Karg-Elerta.
PROGRAM:
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium i fuga C-dur BWV 531
Franz Liszt (1811-1886)
Angelus! Prière aux anges gardiens z cyklu Années de pèlerinage III
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847)
Wie groß ist des Allmächt'gen Güte
Sigfrid Karg-Elert (1877-1933)
Näher, mein Gott zu Dir!
Max Reger (1873-1916)
Benedictus op. 59 nr 9
Johann Sebastian Bach
Meine Seele erhebt den Herren BWV 648
Marco Enrico Bossi (1861-1925)
Ave Maria op. 104 nr 2
Franz Schubert (1797-1828)
Ave Maria op. 52 nr 6 (opr. Sigfrid Karg-Elert)
Felix Mendelssohn Bartholdy
Sonata B-dur op 65 nr 4
Allegro con brio
Andante religioso
Allegretto
Allegro maestoso e vivace
KOLOREM NIEBIESKIM zaznaczono utwory wykonywane na fisharmonii
zapraszają:
Parafia św. Kazimierza
Małopolskie Centrum Kultury w Nowym Sączu
dyrektor artystyczny Sądeckiej Akademii Organowej: prof. Ireneusz Wyrwa
Koncert zorganizowano przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Małopolskiego
Wstecz