PL |  EN


Wielkość czcionki Drukuj
Piątek, 8 grudnia 2017, imieniny : Delfiny, Marii, Wirginiusza
TRANS-OPERA 2017: NORMA // Vincenza Belliniego w SOKOLE
 
8 grudnia (piątek) // godz. 19:00
NORMA // Vincenzo Bellini
Gran Teatre del Liceu, Barcelona (2015)
retransmisja 3h 20’
opera w 2 aktach
Libretto: Felice Romani wg Luisa Alexandra Soumeta
Dyrygent: Renato Palumbo
Reżyseria: Kevin Newbury
WYSTĘPUJĄ:
Pollio: Gregory Kunde
Orowist: Raymond Aceto
Norma: Sondra Radvanovsky
Adalgiza: Ekaterina Gubanova
Klotylda: Anna Puche
Flawiusz: Francisco Vas
Orkiestra i Chór Gran Teatre del Liceu
Akcja opery dzieje się w czasie podboju Galii przez Rzymian (50 r. p.n.e.). Pollio, rzymski prokonsul, żyje w potajemnym związku z arcykapłanką Normą, córką Orowista, najwyższego kapłana druidów. Dzięki tej miłości Norma powstrzymuje Galijczyków od powstania przeciw rzymskim najeźdźcom. Pollio jednak zakochuje się w pięknej kapłance Adalgizie i namawia ją, aby uciekła wraz z nim do Rzymu... Adalgiza, nie wiedząc o jego związku z Normą, zwierza się arcykapłance z tych planów, prosząc ją o radę. Na wieść o zdradzie kochanka, Norma wpada we wściekłość; zagrzewa lud galijski do walki z Rzymianami, a ofiarą złożoną bogom na ołtarzu ma być sam Pollio. Norma stara się odzyskać serce ukochanego: przyrzeka mu ratunek, jeśli wyrzeknie się Adalgizy. Gdy Pollio odmawia, zrozpaczona Norma wyjawia tajemnicę swego grzesznego związku z Rzymianinem i wraz z nim wstępuje na płonący stos. Pollio dopiero w tej chwili pojmuje, jak wielkie skarby kryło serce Normy i zakochuje się w niej ponownie.
Zdaniem samego Richarda Wagnera Norma Belliniego to idealny przykład tragedii muzycznej, która w romantyzmie włoskim bel canta osiągnęła szczyt. Bellini to autor najpiękniejszych melodii, wspaniałych duetów i potężnych scen zbiorowych, a rola tytułowa jest jedną z najtrudniejszych partii sopranowych w dziejach opery.

Wszystkie pokazy odbędą się w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Bilety: 35 i 40 zł
Karnety: 105 zł
Bilety i karnety do nabycia od 4 sierpnia 2017 w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3, tel. 18/44 82 600) - czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-20:00, w soboty i niedziele w godzinach 12:00-20:00 oraz on-line.
Każdy pokaz poprzedzi wprowadzenie do spektaklu.
Przedstawienia są prezentowane w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.

Wstecz