PL |  EN
.
Wielkość czcionki Drukuj
Sobota, 2 września 2017, imieniny : Dionizy, Izy, Juliana
Narodowe Czytanie 2017 - WESELE Z ELEMENTAMI WIDOWISKA PLENEROWEGO, Rynek, godz. 18.00
 

NARODOWE CZYTANIE W NOWYM SĄCZU

W dniu 2 września br. (w sobotę) o godz. 18.00 na nowosądeckim Rynku rozpocznie się Narodowe Czytanie – z elementami inscenizacji – fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię”Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

W tym roku podczas internetowego głosowania zwyciężył dramat Stanisława Wyspiańskiego.

Ogłaszając wyniki głosowania prezydent Andrzej Duda przekonywał, że „ (…) warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu „Wesele”‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. (…) Przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego (...)”.


Wesele” powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym

z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.


Na Narodowe Czytanie „Wesela” na Rynku w Nowym Sączu – które będzie miało formę częściowej inscenizacji (z elementami scenografii, kostiumów, muzyki i świateł) - zapraszają organizatorzy tegorocznej nowosądeckiej edycji tego wydarzenia: Urząd Miasta Nowego Sącza, Miejski Ośrodek Kultury, Małopolskie Centrum Kultury „SOKÓŁ” i Sądecka Biblioteka Publiczna w Nowym Sączu.

To kolejne artystyczne wydarzenie, które wpisuje się w obchody jubileuszu 725-lecia Miasta Nowego Sącza.


Zapraszamy wszystkich mieszkańców królewskiego grodu!

Wstecz