PL |  EN
.
Wielkość czcionki Drukuj
Poniedziałek, 2 października 2017, imieniny : Racheli, Sławy, Teofila
KinoJazda po raz siódmy w MCK SOKÓŁ
 

Przed nami 7. Festiwal KinoJazda!

W ramach imprezy zaprezentowane zostaną atrakcyjne i wartościowe filmy wybrane z uwagi na wysoki poziom artystyczny i edukacyjny charakter. Tematem przewodnim tegorocznej edycji KinoJazdy będzie Pan Kleks i jego magiczna Akademia! Każdy dzień festiwalu będzie dla jego uczestników niezwykłą przygodą, pełną fascynujących przeżyć i niezapomnianych wrażeń.
Widzowie, którzy w tych dniach przyjdą do Kina SOKÓŁ zobaczą, m.in.:
 • projekcje filmów konkursowych,
 • pasmo filmów w 3D,
 • wystawę fotosów z polskich filmów animowanych i fabularnych dla dzieci i młodzieży z lat 60., 70. i 80. XX wieku. Całość ekspozycji dopełnią projektory, kamery filmowe i aparaty fotograficzne udostępnione przez Muzeum Kinematografii z Łodzi,
 • przegląd filmów o Panu Kleksie,
 • spektakl muzyczny AKADEMIA PANA KLEKSA w wykonaniu artystów z Teatru MASKA z Rzeszowa,
 • plan filmowy umieszczony przed budynkiem MCK SOKÓŁ, na którym młodzi pasjonaci kina będą mogli podpatrzyć kulisy pracy ekipy filmowej i wcielić się w bohaterów niezwykłej Akademii,
 • warsztatach musicalowych WITAJCIE W NASZEJ BAJCE! w ramach których opracowane zostaną estradowe wersje piosenek z filmów AKADEMIA PANA KLEKSA, PODRÓŻE PANA KLEKSA, PAN KLEKS W KOSMOSIE poprzez taniec i zajęcia aktorskie,
 • warsztatach filmowych W INSTYTUCIE SPRAW ZMYŚLONYCH zorganizowanych przez Studio Miniatur Filmowych z Warszawy,
 • warsztatach plastycznych AKADEMIA WYOBRAŹNI
 • warsztatach chemicznych LABORATORIUM PANA AMBROŻEGO
 • warsztatach robotyki AKADEMIA WYNALAZCÓW
Szczegółowe informacje tutaj
Zapraszamy!

********

Zapraszamy na towarzyszącą 7. Festiwalowi Filmów dla Dzieci i Młodzieży KinoJazda wystawę fotosów ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi i prywatnej kolekcji Jacka Gonciarza. Ekspozycja składa się z blisko 300 fotosów zrobionych na planach zdjęciowych i przeznaczonych do promocji polskich filmów dla dzieci i młodzieży zrealizowanych w latach 60., 70. i 80. XX wieku.

Na wystawie nie zabraknie zdjęć z takich produkcji jak: AKADEMIA PANA KLEKSA, PODRÓŻE PANA KLEKSA, W PUSTYNI I W PUSZCZY, WIELKA PODRÓŻ BOLKA I LOLKA czy COLARGOL NA DZIKIM ZACHODZIE. Całość ekspozycji dopełniają projektory, kamery filmowe i aparaty fotograficzne.
Wszystkie fotosy wykonane zostały na czarno-białym papierze fotograficznym.
„..Część z nich stworzono dla rodzimych kin, a niektóre z nich przeznaczano na eksport. W czasach swojej świetności (obok plakatów) były reklamą filmów, które wchodziły bądź miały dopiero wejść do kin. Fotosy, na których pojawiały się sceny ze znanymi aktorami lub postaciami z animacji były magnesem zachęcającym do obejrzenia danego tytułu.

Te swego rodzaju zdjęcia nie były wykonywane z negatywu naświetlonej taśmy filmowej, lecz robione przy użyciu aparatu fotograficznego przez specjalnie zatrudnioną osobę, którą był „fotograf-fotosista”. Dawniej, ze względu na głośną pracę aparatu, fotosista robił zdjęcia po skończonym ujęciu. Jeszcze raz ustawiał aktorów lub lalki (jeśli była to animacja) w odpowiednim oświetleniu.

Dziś, wraz z nadejściem ery fotografii cyfrowej, fotosista pracuje najczęściej równolegle z operatorem, uważając by nie zakłócić toku realizacji filmu. Papierowe fotosy zostały zastąpione przez te w wersji cyfrowej, które przeważnie można oglądać na stronach internetowych. Jednakże kadry tych papierowych, starych fotosów zawierają w sobie niepowtarzalny urok, wspomnienia i dużo filmowej magii, o czym będą się mogli Państwo przekonać, przychodząc na wystawę…”
Jacek Gonciarz

Wystawa czynna w dniach 22 września - 12 października 2017.
Galeria Sztuki SOKÓŁ
ul. Długosza 3, Nowy Sącz
wstęp wolny

Wstecz