PL |  EN
.
Wielkość czcionki Drukuj
Piątek, 1 marca 2019, imieniny : Albina, Antoniny, Radosławy
"GAŁĄZKA ROZMARYNU" widowisko Teatru Robotniczego
 
1 marca br. (piątek) - godz. 9.00 i 11.30 - Sala Widowiskowa MOK - Al. Wolności 23

Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu


Zygmunt Nowakowski

GAŁĄZKA ROZMARYNU


Opracowanie tekstu i reżyseria - Janusz MICHALIK

Scenografia – Wojciech STEFANIAK

Asystent reżysera – Marcin KRÓL

Wykonanie kostiumów- Izabela WIATRAK, Katarzyna SIKORA oraz HERO COLLECTION

Realizacja techniczna – Michał SKOCZEŃ, Tomasz URBAŃSKI, Sławomir OLSZEWSKI, Wojciech CHOCHLA


Osoby:

Wilk – Kamil JAKUBOWSKI

Obywatelka Sława – Jolanta MRÓWKA

Juhas – Michał LUKSA

Ciupaga – Adam ŚLEPIAK

Parzenica – Mariusz HATLAŚ

Brzytwa – Marcin KRÓL

Iskra – Piotr KOTOWICZ

Histrio – Patryk LUPA

Grotgier – Sławomir BODZIONY

Beton – Janusz MICHALIK

Sas – Jan KOŻUCH

Kapucyn – Mieczysław FILIPCZYK

Józef Słowikowski – Sebastian CEBULA

Ciotka – Barbara KLIMCZAK

Kapitan austriacki – Marcin IWAŃSKIGałązka rozmarynu" jest popularno-historycznym widowiskiem o formowaniu i pierwszych wojennych doświadczeniach Legionów Polskich. Autorem sztuki był Zygmunt Nowakowski

(1891 - 1963) - aktor, reżyser, dyrektor krakowskiego Teatru im. J. Słowackiego, krytyk teatralny, dramaturg, powieściopisarz, wreszcie znakomity felietonista, w młodości także związany

z Legionami. "Gałązka rozmarynu" była szlagierem teatralnym ostatnich dwóch lat przed wojną. Poczynając od prapremiery w warszawskim Teatrze Polskim (9.XI.1937), przeszła triumfalnie przez sceny Krakowa, Łodzi, Wilna i Lwowa. Na sukces sztuki złożyły się nie tylko teatralna fachowość Nowakowskiego i jego znakomite wyczucie sceny, ale i własne, choć krótkie, doświadczenia frontowe. Siła oddziaływania tekstu Nowakowskiego polega na umiejętności grania na emocjach, uczuciach i sentymentach publiczności. "Obchodowy" (jak pisał Tadeusz Boy Żeleński) charakter sztuki nie odbiera jej dramaturgicznej atrakcyjności i czyni (w najlepszym rozumieniu tego słowa) - wzorzec widowiska popularnego. Trzeba znać teatr, aby ocenić, jak tu jest starannie wypracowany każdy szczegół, jak wybornie potem zatarte są ślady mozolnej pracy, tak, aby wszystko szło dokładnie, lekko, dowcipnie i wesoło”.


Jest początek sierpnia 1914 r. W krakowskich Oleandrach formuje się pierwsza kompania kadrowa. Przybywają ochotnicy ze wszystkich stron podzielonego zaborem kraju. Różni ich wiele, łączy wiara w sens walki o niepodległą i sprawiedliwą Polskę oraz gotowość do największych poświęceń. O wojsku i żołnierskiej dyscyplinie wiedzą niewiele, ale ich zapał jest prawdziwie romantyczny. Sztuka Nowakowskiego ukazuje genezę i narastanie dążeń niepodległościowych w społeczeństwie polskim, z uwzględnieniem wszelkich różnic politycznych, obyczajowych, społecznych a nawet językowych. Bohaterem "Gałązki rozmarynu" jest zbiorowość strzelecka i trud codzienny legionistów. Utwór jest w dużej mierze zapisem autentycznych wydarzeń, widzianych oczyma ich bezpośrednich uczestników. „Gałązka” służy również budowaniu mitu, legendy marszałka Piłsudskiego, chociaż sam Naczelnik nie bierze bezpośredniego udziału w akcji dramatu.

Gałązka rozmarynu” jest 357. premierą Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego, przygotowaną na jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i otwierającą 97. sezon działalności tej sceny.

Spektakle dla młodzieży szkolnej.

Rezerwacja biletów w MOK - Al. Wolności 23 (tel. 18 443 89 59, wewn. 27)

Wstecz