PL |  EN


Wielkość czcionki Drukuj
Piątek, 1 lutego 2019, imieniny : Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego
Wieczory Małopolskie 2019: JAZZ BAND MŁYNARSKI-MASECKI
 
Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję cyklu WIECZORY MAŁOPOLSKIE. Od 1 do 5 lutego br. na scenie MCK SOKÓŁ zobaczymy i usłyszymy: koncert grupy Jazz Band Młynarski – Masecki oraz dwa spektakle: „Seks nocy letniej” Woody Allena w wykonaniu krakowskiego Teatru Bagatela i „Operetkę” Witolda Gombrowicza, inscenizację przygotowaną przez zakopiański Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Będą to w kolejności Wieczory nr 122, 123 i 124. A wcześniej byliśmy świadkami znakomitych widowisk muzycznych, przedstawień teatralnych oraz koncertów w wykonaniu artystów z całej Polski. Wielcy aktorzy, śpiewacy i instrumentaliści, prawdziwi ARTYŚCI - tak w skrócie można streścić dorobek tych wydarzeń, które organizujemy od roku 2004. Przed nami kolejna odsłona WM. Serdecznie zapraszamy….

WIECZÓR 122.
1 lutego (piątek), godz. 19.00

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ

JAZZ BAND MŁYNARSKI-MASECKI

Jan Emil MŁYNARSKI- śpiew, bandżola, Marcin MASECKI - pianino, aranżer, dyrektor muzyczny, Jerzy ROGIEWICZ – perkusja, Piotr WRÓBEL – suzafon, Tomasz DUDA - saksofon, Jarosław BOTHUR – saksofon, Michał FETLER – saksofon

Przedwojenny polski jazz jeszcze nigdy nie był tak blisko współczesnych słuchaczy. Za sprawą Jazz Bandu Młynarski-Masecki i ich płyty „Noc w wielkim mieście” przeżywa obecnie swoją drugą młodość.
Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat XX. ubiegłego wieku. Wybitni kompozytorzy, wśród nich takie sławy, jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold, zasłuchiwali się w płytach zza oceanu czy z Berlina i tworzyli hity na potrzeby filmów, kabaretów, teatrów i rewii, a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych, m.in. Columbia czy Syrena Record. Wybitny pianista Marcin Masecki razem z synem cenionego poety Wojciecha Młynarskiego – Janem Emilem Młynarskim – założyli zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. Ścierając kurz z zapomnianych utworów, tchnęli w nie drugie życie, na naszych oczach pisząc tym samym nową, barwną historię muzyki.

W repertuarze Jazz Bandu znalazły się w większości nieznane utwory swingowe i tanga, z których rodzimi kompozytorzy znani byli na całym świecie. Projekt skupiony jest wokół ducha postaci jednego z najpopularniejszych i najwybitniejszych śpiewaków dwudziestolecia międzywojennego w Polsce – Adama Astona, a także Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora.

Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń. Jazz Band został doceniony również przez branżę fonograficzną i otrzymał Fryderyka 2017 w kategorii Teledysk Roku za utwór „Abduł Bey”.

Wstecz