PL |  EN
.
Wielkość czcionki Drukuj
Piątek, 8 marca 2019, imieniny : Beaty, Juliana, Wincentego
Wystawa „Zygmunt Lewczuk. Wspomnienia w akwarelach i na fotografiach”
 
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu zaprasza na wystawę „Zygmunt Lewczuk. Wspomnienia w akwarelach i na fotografiach”, zorganizowaną w 50. rocznicę pracy zawodowej Zygmunta Lewczuka w Nowym Sączu.

Dom Gotycki
ul. Lwowska 3
Nowy Sącz

Wystawa czynna od 8 marca do 18 maja 2019 r. w godzinach zwiedzania ekspozycji w Domu Gotyckim

Autor zaprasza na finisaż wystawy
10 maja 2019 r. o godz. 17.00
w Domu Gotyckim, ul. Lwowska 3

Zygmunt Lewczuk urodził się 13 stycznia 1943 roku w Kowlu na Wołyniu. Dzieciństwo i młodość spędził w Chełmie Lubelskim i Kluczborku. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Projekt dyplomowy wykonał pod kierunkiem prof. W. Korskiego, a dyplom uzyskał w 1969 r. Od 16.05.1969 r. rozpoczął pracę w Muzeum w Nowym Sączu, będąc pierwszym budowniczym i długoletnim kierownikiem Sądeckiego Parku Etnograficznego. W latach 1989-1998 nadal sprawował opiekę nad nowosądeckim skansenem i współpracował z Muzeum jako Wojewódzki Konserwator Zabytków w Nowym Sączu. Działał też na rzecz skansenów w Zubrzycy Górnej, Szymbarku i Sanoku. Jest autorem ogromnej liczby szczegółowych inwentaryzacji architektury, głównie drewnianej, a także kilkunastu projektów odbudowy i rewaloryzacji obiektów zabytkowych. M.in. w 1973 r. wykonał adaptację dawnej synagogi nowosądeckiej dla celów muzealnych i nadzorował remont tego budynku. W 2002 r. z zespołem architektów opracowywał projekt Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Do 2015 r. projektował obiekty architektoniczne.

Od 40 lat mieszka w Wielopolu pod Nowym Sączem. W 2010 r. otrzymał Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za troskę o zabytkową architekturę drewnianą Małopolski, jej dokumentowanie i popularyzację.

Od końca studiów, z przerwami, zajmuje się malarstwem akwarelowym. Wystawa przypomina dokonania Zygmunta Lewczuka na polu zawodowym – jako muzealnika i konserwatora zabytków oraz przybliża jego pasję – malowanie akwarel, ukazujących odwiedzone i zapamiętane miejsca.
Wstecz