plenuk

28 listopada 2022

Poniedziałek

Imieniny obchodzą: Gościrad, Grzegorz, Jakub, Lesław, Lesława, Rufin, Zdzisław
Do końca roku zostało  34 dni.

Wystawa „Dworki, pejzaże, portrety. Twórczość Bronisławy Rychter-Janowskiej”.

rychter-janowska-plakat
Kategoria
Wystawy
Termin
01 07 2022 14:26 - 01 10 2022 14:26
Miejsce
Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie Rynek 2, Nowy Sącz
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Powiat
Nowy Sącz
Na wystawie będzie można obejrzeć nastrojowe obrazy z motywami staropolskiej wsi oraz portrety i tkaniny artystyczne.


Ekspozycję zorganizowano w zabytkowych wnętrzach Galerii Marii Ritter, miejscu harmonizującym z tematami i charakterem malarstwa tej cenionej artystki.

1 lipca (piątek) 2022 r.
godz. 17.00
Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie
Rynek 2, Nowy Sącz

Wystawa będzie trwać do 1 października 2022 r.

Uwaga! W okresie 23 czerwca do 12 października obrazy Marii Ritter nie będą eksponowane

Wystawa prezentuje dorobek krakowskiej artystki oraz ukazuje jej związki z Sądecczyzną. Malarka, żyjąca w latach 1868-1953, była znana i ceniona już za życia. Wczesne lata szkolne spędziła m. in. w Starym Sączu u boku matki, nauczycielki w jednej ze starosądeckich szkół. Pierwszym nauczycielem malarstwa był jej starszy brat, malarz Stanisław Janowski (mąż Gabrieli Zapolskiej). Dalszą edukację artystyczną kontynuowała w Krakowie na Wyższych Kursach dla Kobiet A. Baranieckiego. W 1896 roku wyjechała na studia do Monachium, w późniejszym okresie studiowała również we Florencji i Rzymie. W 1909 roku prowadziła prywatną szkołę malarską w Starym Sączu, która została zamknięta wskutek skandalu związanego z obecnością nagich modeli w pracowni.

Na wystawie zobaczymy obrazy powstałe na Sądecczyźnie, charakterystyczne dla niej motywy staropolskich dworków i ich wnętrza, portrety, a także liczne pejzaże będące wynikiem jej częstych podróży, m.in. do Włoch. Interesującymi eksponatami na wystawie będą unikatowe tkaniny artystyczne, wykonywane metodą aplikacji, które stanowią mało znany, ale bardzo ciekawy aspekt jej twórczości. Wybór Galerii Marii Ritter i Starych Wnętrz Mieszczańskich, jako miejsca ekspozycji podyktowany jest kameralnym charakterem prac i chęcią wprowadzenia ich w przestrzeń dawnego mieszkania z przełomu XIX i XX w. Ponadto obrazy przedstawiające fragmenty staropolskich saloników, znakomicie korespondują z miejscem wystawy. Uzupełnieniem ekspozycji będą archiwalne fotografie, dokumenty oraz szkicowniki artystki.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji osób prywatnych oraz z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu – Dom na Dołkach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Krakowa, Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu oraz ze zbiorów własnych Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

W trakcie trwania wystawy ukaże się wydawnictwo z artykułami poświęconymi wybranym aspektom życia i twórczości artystki wraz z katalogiem jej prac.

/Anna Florek/ 
 

Terminy

  • Od 01 07 2022 14:26 do 01 10 2022 14:26