Zdzisława Ludwiniak "Tablice czasu"

ludwiniak-plakat
Kategoria
Wystawy
Termin
29 09 2022 18:00
Miejsce
Nowosądecka Mała Galeria - Mała Galeria, 35, Jagiellońska, Stare Miasto, Osiedle Stare Miasto, Nowy Sącz, województwo małopolskie, 33-300
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Powiat
Nowy Sącz
Uroczyste otwarcie wystawy.

dr hab. Zdzisława Ludwiniak prof. ASP

Ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1987 roku. Studiowała malarstwo w pracowni prof. Teresy Pągowskiej. Przez wiele lat była asystentem w pracowni malarstwa prof. Grzegorza Pabla. Od momentu otrzymania dyplomu uczelni związana jest z nią pracą dydaktyczną. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa i rysunku dla studentów lat młodszych na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, a także studentów Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk na kierunku Grafika multimedia. Prezentowała swoje obrazy i rysunki na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Jest laureatką XI Międzynarodowego Biennale Rysunku w Cleveland w Anglii. W swojej pracy artystycznej odnosi się zawsze do natury.

01/09/2022 godzina 18:00 - Mała Galeria w Nowym Sączu 


Tablice czasu 


Prezentowane prace są dorobkiem ostatnich kilkunastu miesięcy, może dwóch minionych lat. Ten czas wszyscy zapamiętamy na długo, na zawsze. Przemijanie, oczekiwanie i trwanie jest dla każdego artysty ważnym towarzyszem w jego drodze twórczej. Zjawisko to może stać się przyjacielem lub wrogiem. Oczekiwanie rozłożone w czasie może być bardzo męczące. Przesiedziane przeze mnie długie godziny nad każdą z prac rysunkowych, zaczynały zamieniać się w zajmującą mnie dysputę nad powstającym dziełem, którego kształt końcowy nigdy nie był dokładnie zdefiniowany. To, czy dzieło jest skończone, musi zostać wypowiedziane przez nie same, a dla autora jest to chwila pewności, której nie da się oszukać.
Te długie godziny pracy stawały się zapisem czasu. Zauważyłam, że każda przestrzeń zarysowana staje się tablicą rejestrującą miniony czas. Każda z prac ukrywa wiele warstw waloru i koloru. Nakładane na siebie przykrywają niczym woal pojawiającą się rzeczywistość w obrazie i tworzą ją od nowa aż pojawiająca się myśl w rysunku zostanie doprowadzona do końca.

Zdzisława Ludwiniak

 
 

Terminy

  • Od 01 09 2022 18:00 do 01 10 2022 18:00
    czwartek
  • 01 09 2022 18:00