plenuk

30 stycznia 2023

Poniedziałek

Imieniny obchodzą: Adelajda, Feliks, Gerard, Gerarda, Gerhard, Hiacynta, Maciej, Marcin, Martyna, Sebastian
Do końca roku zostało  336 dni.

Wystawa malarstwa Lesława Kuźmy i Renaty Kaczorowskiej

leszek-kuzma-wystawa-12
Kategoria
Wystawy
Termin
08 11 2022 09:00 - 30 11 2022 14:31
Miejsce
zabytkowe piwnice SBP, ul. Franciszkańska 11
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sądecka Biblioteka Publiczna zaprasza do oglądania wystawy "Sądecczyzna w malarstwie" autorstwa Lesława Kuźmy i Renaty Kaczorowskiej.

Na ekspozycji będą mogli Państwo zobaczyć wspaniałe prace autorów, ukazujące kadry naszego pięknego regionu. Rozmaite pejzaże, kapliczki, historyczne budynki – wykonane w różnych technikach, począwszy od olejnej, akrylowej, akwarelowej, pastelowej, skończywszy na malarstwie na szkle.

Wystawa czynna jest do 30 listopada br. w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej. 

 

 

Renata Kaczorowska

Rysuje i maluje prawie od zawsze, od najmłodszych lat. Poważną przygodę z malarstwem rozpoczęła szkicami portretów trójki swoich dzieci w 2006 roku. Inspiracją do malowania portretów były dla niej prace sądeckiego artysty malarza i społecznika Bolesława Barbackiego. Renata Kaczorowska od 2009 roku jest członkiem sądeckiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych Towarzystwa, ma za sobą również kilka wystaw indywidualnych.

Jest autorką wyjątkowych portretów, między innymi portretów Świętych, Drogi Krzyżowej. W 2008 roku namalowała portret jednego z katolickich patronów Polski, Świętego Stanisława Kostki. Obraz ten został poświęcony w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, popularnie nazywanym Kościołem Kolejowym. Znajduje się on tam w salce, w której odbywają się spotkania Jezuickiej Wspólnoty Młodzieżowej Magis. Renata Kaczorowska w swojej pracy twórczej wykorzystuje różne techniki malarskie. Na uwagę zasługują także namalowane przez nią pejzaże, martwe natury czy kwiaty.

 
 

Lesław Kuźma

Talent malarski zaczął przejawiać już w szkole podstawowej, gdzie rysował scenki z lektur w swoich zeszytach. W 1966 r. zdobył drugie miejsce na wystawie zorganizowanej w MDK przez Irenę Włodykową z okazji 1000-lecia państwa polskiego. Prawdziwą przygodę z twórczością malarską rozpoczął w latach 80. Brał wówczas udział w wielu plenerach i wystawach organizowanych przez MDK i KTN, do którego należał od roku 1981. W latach 1983 i 1987, w uznaniu za dorobek twórczy, otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Nowego Sącza. W tym okresie jego prace wystawiane były w KMPiK w: Nowym Sączu, Katowicach, Rzeszowie, Częstochowie, Wałbrzychu i Jeleniej Górze.

Bierze czynny udział w życiu kulturalnym regionu, uczestnicząc w imprezach plenerowych oraz prezentując swoje prace na wystawach. Bierze również udział w akcjach charytatywnych, na które ofiarowuje swoje prace. Jest jednym z pierwszych posiadaczy unijnego dyplomu za udział w wystawie twórców rzemiosła ludowego i artystycznego podczas „Europejskiego Święta Kwitnących Sadów” w Łososinie Dolnej.

Ma na koncie liczne wystawy indywidualne, m.in. w galerii TPSP „Mały Salonik” w Nowym Sączu.  W listopadzie 2021 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Małopolski. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Żyje i tworzy w Nowym Sączu.