Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel, Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie Piotr Lato oraz dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. J. Szujskiego Marek Rylewicz zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Indeks Ksiąg Zalecanych czyli Prawo do Kultury”, którego gościem będzie dr Paulina Święcicka.
Tematyka spotkania w całości poświęcona będzie jej publikacji pt. "Proces Jezusa w świetle prawa rzymskiego" – autorka przedstawi analizę procesu Jezusa w świetle norm rzymskiego prawa karnego materialnego i procesowego.
Proces Chrystusa to także idealny punkt odniesienia do kondycji współczesnego sądownictwa. Piłat skazał Jezusa na śmierć. To ostateczna decyzja; historyczny „moment, który rozpamiętują wszystkie wieki. Ten moment, o który pyta ludzkość, bo nie rozumie, nie godzi się, chciałaby to zmienić, „unieważnić”. Ale pyta też o to – Jak naprawdę było? Pyta – Dlaczego?”.
Dr Paulina Święcicka spróbuje odpowiedzieć na pytania, które nurtują ludzkość od wieków, m.in.: z jakiego powodu Jezus został w rzeczywistości skazany? Religijnego czy politycznego? Jakie konsekwencje mogłyby spotkać Piłata, gdyby dokonał innego wyboru? Czy Piłat wydał wyrok bazując tylko na prawie i prawdzie? Co znaczy być odważnym w prawie?
Organizatorami cyklu „Indeks Ksiąg Zalecanych czyli Prawo do Kultury” prezentującego nietuzinkowe sylwetki prawników i literatów jest Sądecka Biblioteka Publiczna oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie.
Wydarzenie odbędzie się 27 marca 2025 r. o godz. 17:00 w Bibliotece Głównej przy ul. Franciszkańskiej 11.
Wstęp wolny.
____
dr Paulina Święcicka (ur. w 1980 r.)
Od 1999 r. związana z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji, a w 2009 r. uzyskała stopień doktora nauk prawnych.
Ukończyła też:
Stypendystka:
W 2022 r. odbyła staż w Max Planck Institute Luxembourg for International, European and Regulatory Procedural Law, Luksemburg.
Wykłada: Rzymskie prawa prywatne (2004-); i specjalistyczne przedmioty: Praktyczna Retoryka Prawnicza, Łacińska terminologia prawna, Rzymska Jurysprudencja jako podstawa prawoznawstwa europejskiego (2012-).
Autorka książek:
– Proces Jezusa w świetle prawa rzymskiego. Studium prawno-historyczne. I wydanie (2012). II wydanie (2024);
– Latina Lingua. Czyli co to znaczy dla prawników? (2014);
– Rzymskie prawo prywatne. Repetytorium. I wydanie (2011). II wydanie (2024);
i współautorka:
– Prawo Rzymskie. Zestaw ćwiczeń dla studentów prawa (2004).
Jest także autorką przekładów tekstów źródłowych oraz wielu artykułów i recenzji.