"Czego nie wiemy o literaturze non-fiction" - wykład dr Pauliny Małochleb

paulina-malochleb-wyklad-plakat
Kategoria
Spotkanie autorskie
Date
05 06 2025 09:30
Miejsce
Park im. I. Styczyńskiej w Nowym Sączu
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Powiat
Nowy Sącz
Wykład o literaturze faktu z krytyczką, badaczką literatury, autorką bloga „Książki na ostro” - VI Sądeckie Dni Literatury.

Sądecka Biblioteka Publiczna zaprasza do wysłuchania wykładu dr Pauliny Małochleb „Czego nie wiemy o literaturze non-fiction”, który odbędzie się 5 czerwca br. (czwartek) o godz. 9:30 na scenie w Parku im. I. Styczyńskiej (obok ruin zamku). W razie niepogody wydarzenie opdbędzie się w Bibliotece Głównej (ul. Franciszkańska 11).

Krytyczka i badaczka literatury, autorka bloga „Książki na ostro” opowie o współczesnej literaturze faktu, zwróci uwagę m.in. na reportaże, eseje, biografie, pamiętniki czy książki podróżnicze. Omówi też twórczość wybranych przedstawicieli gatunku i przybliży publice wybrane tytuły literackie.

Wstęp wolny.

Wydarzenie tłumaczone będzie na Polski Język Migowy przez Magdalenę Sipowicz.

Podczas wykładu będzie można zakupić omawiane na wykładzie książki. Przy scenie w dniach 4-5 czerwca 2025 r. dostępne będą stoiska z książkami szeroko pojętej literatury non-ficton – organizatorzy zapraszają do skorzystania z bogatej oferty wydawniczej.

Wykład „Czego nie wiemy o literaturze non-fiction” odbywa się w ramach 6. edycji Sądeckich Dni Literatury – zadania dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

 

-----
PAULINA MAŁOCHLEB
– krytyczka i badaczka literatury. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia z literatury po 1989 roku, współczesnego życia literackiego i warsztaty krytyczne oraz wykład monograficzny zatytułowany CZYTANIE NON-FITION. Przez trzy lata jako krytyczka literacka opowiadała o książkach na antenie Radia Kraków w programie Barbary Gawryluk „Koło kultury” (wspólnie z Anną Marchewką, Małgorzatą I. Niemczyńską, Marcinem Wilkiem). Prowadzi spotkania autorskie, warsztaty krytyczne i warsztaty blogerskie.

Napisała książkę – Przepisywanie historii. Powstanie styczniowe w powieści polskiej w perspektywie pamięci kulturowej (Wydawnictwo UMK, Seria Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2014) oraz szereg artykułów naukowych na temat współczesnej literatury polskiej. Za Przepisywanie historii, przygotowane jak doktorat na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymała w 2014 roku Nagrodę Prezesa Rady Ministrów oraz Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W 2017 roku została laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

Od 2012 roku prowadzi blog „Książki na ostro”, który w październiku 2015 roku znalazł się na liście 15 najlepszych blogów książkowych magazynu „Press”. Przyznano mu także najwyższe noty za poziom merytoryczny spośród wszystkich wyróżnionych.

 
 

Terminy

  • 05 06 2025 09:30