Nepal. Trekking wokół Annapurny

podroze-na-emeryturze-plakat-sbp-00
Kategoria
Spotkanie autorskie
Date
29 11 2023 17:00
Miejsce
Sądecka Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 11
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sądecka Biblioteka Publiczna zaprasza na piąte spotkanie z cyklu "Podróże na emeryturze", którego gościem będzie Stanisław Cholewa.

Magiczna Annapurna 8091 m – dziesiąty ośmiotysięcznik, zdobyty najszybciej ze wszystkich, a mimo to, do dzisiaj ma najmniejszą liczbę wejść i najwyższą śmiertelność spośród wszystkich himalajskich kolosów. Do 2007 roku odnotowano 153 wejścia na Annapurnę I, z czego 58 wspinaczy zginęło. Najsłynniejsza trasa trekkingowa na świecie – trekking wokół Annapurny ; urozmaicona pod względem klimatu, krajobrazów, języków i kultur, mnogością wrażeń powalała nawet zaprawionych podróżników.

Spotkanie odbędzie się 29 listopada 2023 r. o godz. 17:00 w budynku głównym biblioteki (ul. Franciszkańska 11, czytelnia – I piętro).

 

Cykl spotkań „Podróże na emeryturze” to spotkania z ludźmi pasji i miłośnikami podróży, którzy chcą podzielić się swoimi wspomnieniami i przeżyciami z wypraw. To pełne ciekawych, interesujących i porywających opowieści spotkania, które być może zainspirują uczestników do indywidualnego podróżowania, zgłębiania nowych miejsc oraz zachęcą do sięgania po literaturę podróżniczą.

 

 

Stanisław Cholewa (ur. w 1940 r. w Borysławiu)

Taternik, alpinista, fotograf górski, kolekcjoner. Z zawodu inżynier elektryk – specjalista od rozruchu elektrowni. Od 1960 r. członek Klubu Wysokogórskiego w Gliwicach. W 1975 r. w Afryce uczestniczył w pierwszym trawersowaniu wszystkich lodowcowych masywów gór Ruwenzori. Na Kilimandżaro dokonał pierwszego polskiego wejścia na wierzchołek Kibo lodowcem Heima i na Mawenzi oraz wejścia na Mount Kenya. W 1976 r. w Hindukszu Wysokim wszedł na Kohe Tez, w 1979 r. w Himalajach na Lhotse (8. wejście). W 1981 r. wspinał się w Cordillerze Huayhuash, w 1988 r. zdobył Aconcaguę i Illimani. Długoletni instruktor wspinaczki w wojskach powietrznodesantowych. Uhonorowany brązowym medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”. Autor książki „Opowieści pod psem z górami w tle”.

 
 

Terminy

  • 29 11 2023 17:00