Afryka z obu stron hotelu - opowieść z podróży do Tunezji i Egiptu

plakat-podroze-na-emeryturze-r-drobysz-00
Kategoria
Spotkanie autorskie
Date
12 12 2023 17:00
Miejsce
Sądecka Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 11
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sądecka Biblioteka Publiczna zaprasza na szóste spotkanie z cyklu "Podróże na emeryturze", którego gościem będzie Robert Drobysz.

Spotkanie odbędzie się 12 grudnia 2023 r. o godz. 17:00 w budynku głównym biblioteki (ul. Franciszkańska 11, czytelnia – I piętro).

Egipt, ojczyzna starożytnych faraonów; miejsce pełne olśniewających świątyń i grobowców, tajemnicze miasta i muzea pełne oryginalnych, wspaniale zachowanych zabytków – właśnie o tym usłyszymy w opowieściach Roberta Drobysza, który podzieli się refleksjami ze swojej podróży. Usłyszymy o Dolinie Królów, Piramidach, świątyniach Karnaku czy też o…Beduinach!

A z Egiptu…przeniosą się Państwo do wspomnień z Tunezji, która zachwyca niezwykłym dziedzictwem kulturowym, obejmującym między innymi niesamowite pozostałości z okresu Imperium Rzymskiego oraz jedne z najpiękniejszych w regionie przykłady architektury islamu. Robert Drobysz w swoich opowieściach wspomni o perle tunezyjskich zabytków – Amfiteatrze w El Jem; trzecim pod względem wielkości amfiteatrze na świecie, o Tunisie – mieście łączącym w sobie islamskie tradycje i cechy nowoczesnej metropolii. Usłyszymy opowieści o Muzeum Archeologicznym w Sousse. Dowiemy się także kim są troglodyci!

 

Podczas spotkania Robert Drobysz będzie promował także swój najnowszy, polsko-ukraiński tomik poezji „Siedem dni powszednich”.

Tomik Roberta Drobysza – to wiersze wyprowadzane ze skojarzeń i powstałe na poły ze skrzyżowania się jego podróży faktycznych oraz mentalnych po Wenecji, Beskidzie Niskim, Nowym Sączu i okolicach. Główną formą tych utworów są przede wszystkim liryki, ale i panegiryki, kiedy Poetę inspiruje krajobraz, ale i wspaniała architektura odwiedzanych miejsc i Sądecczyzny.

 /prof. Ignacy S. Fiut/

 

 

 

 

_________________________

Robert Drobysz (ur. 1968)

Poeta, fraszkopisarz i satyryk, fotograf, dziennikarz, animator kultury lokalnej. Mieszka i tworzy w Nowym Sączu. Pilot wycieczek i przewodnik terenowy. Pracował jako dziennikarz i arteterapeuta. Zadebiutował literacko w 1993 r. na łamach „Informatora PNRWI”. Utwory literackie drukował m.in. w „Akancie”, „Protokole Kulturalnym”, „Toposie”, „Twoim Dobrym Humorze”, „Super Expresie”, „Szpilażu”.

Opublikował trzy tomy wierszy: „Niemi szamani” (1996), „Haiku na patyku” (1998), „Odmienianie snów” (2001), zbiór humoresek pt. „Absurdariusz polski” (2004), komedię „Wybuchowa dziewczyna” (2021), „Fraszki o Leninie i pianinie” (2022), plakat poetycki „Znamię Nerona” (2023) i arkusz poetycki z wierszami antywojennymi „Na dworcu PKP” (2023).

Jego twórczość ukazała się w licznych almanachach i antologiach. Laureat ogólnopolskich konkursów prozatorskich i poetyckich. Zgłoszony w X i XI edycji prestiżowej Nagrody Literackiej im. ks. prof. B. Kumora w Nowym Sączu w 2022 i 2023 roku. Wiersze tłumaczone na języki – słowacki, łemkowski, ukraiński i włoski.

Zrealizował kilka indywidualnych wystaw fotograficznych, brał udział w prezentacjach zbiorowych.

 
 

Terminy

  • 12 12 2023 17:00