281. Koncert u Prezydenta - recital fortepianowy w wykonaniu Mateusza Krzyżowskiego w ramach projektu „Koncerty towarzyszące - Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa 2023”

15-MFP-N-SACZ-Krzyzowski-PLAKAT-A3-bez-znacznikow
Kategoria
Koncert
Date
21 10 2023 19:00

Ludomir Handzel - Prezydent Miasta Nowego Sącza oraz ks. dr Jerzy Jurkiewicz - Prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu zapraszają na 281. Koncert u Prezydenta - recital fortepianowy w wykonaniu Mateusza Krzyżowskiego w ramach projektu „Koncerty towarzyszące - Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa 2023”.

Koncert odbędzie się w Bazylice pw. św. Małgorzaty, 21 października 2023 r. o godz. 19:00.

Biogram Artysty:

Mateusz Krzyżowski – Tyski Ambasador Kultury. Pierwszy w historii Polak, który zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2022). Zdobywca nagrody za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W.A. Mozarta i licznych nagród pozaregulaminowych w postaci recitali i koncertów z orkiestrą w najbardziej prestiżowych salach na świecie.

Edukację rozpoczął w swoim rodzinnym mieście w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie mgr Bożeny Furmańskiej, kontynuował w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie mgr Lubow Nawrockiej i mgra Sebastiana Nawrockiego. W roku 2023 ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just.

Podstawą interpretacji Mateusza Krzyżowskiego są zawsze intencje kompozytora. Po przefiltrowaniu ich przez własną wrażliwość, w kontakcie z publicznością dąży do naturalnej wypowiedzi muzycznej i stworzenia jednorazowej kreacji artystycznej tak, aby odbiorca za każdym razem otrzymywał niepowtarzalne wrażenia empiryczne. 

W ciągu ostatnich lat dokonał nagrań z muzyką kameralną dostępną na trzech płytach: „Peine et Plaisir” wydane przez Opus Series, „Interwar Retrospections” i „The Most Beautiful Songs” wydane przez Sarton Records.

Do jego ostatnich osiągnięć konkursowych należą między innymi: I nagroda w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, nagroda Chopinowska i nagroda za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą. Jest także laureatem II nagrody I Międzynarodowego konkursu im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i zwycięzcą
Konkursu o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Reprezentant Polski w półfinale XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Stypendysta programu „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji im. Jerzego Semkowa, Marszałka Województwa Śląskiego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i Fundacji „Tychy – Dobre Miejsce”.
Koncertował w Filharmoniach: Narodowej, Śląskiej, Podkarpackiej, Łódzkiej, Świętokrzyskiej, Lubelskiej, Pomorskiej, Kowieńskiej, kameralnej w Łomży, im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, „Sinfonia Baltica” oraz w siedzibie NOSPR w Katowicach. Z towarzyszeniem orkiestr pod dyrekcją m.in. Kaia Bumanna, Marka Mosia, Michała Klauzy, Wojciecha Rodka, Mirosława Jacka Błaszczyka, Alexandra Humali, Marka Wroniszewskiego, Jana Miłosza
Zarzyckiego, Jakuba Chrenowicza, Jurka Dybała. Za granicą; między innymi we Francji, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Niemczech, Japonii, na Litwie, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech. Wystąpił na festiwalach muzycznych w Nohant, Tokio, Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Wrocławiu.

Wydarzenie zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Artystycznym PianoClassic. Dyrektor Artystyczny Festiwalu: dr hab. Marian Sobula.

 
 

Terminy

  • 21 10 2023 19:00