29 listopada 2023

Środa

Imieniny obchodzą: Błażej, Bolemysł, Fryderyk, Przemysł, Saturnin, Saturnina, Walter
Do końca roku zostało  33 dni.

Czas Wakondy – Michał Poręba – Malarstwo

1-michal-poreba-plakat-a3
Kategoria
Wystawy
Date
24 08 2023 18:00 - 30 09 2023 18:00
Miejsce
Nowosądecka Mała Galeria - Mała Galeria, 35, Jagiellońska, Stare Miasto, Osiedle Stare Miasto, Nowy Sącz, województwo małopolskie, 33-300
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Powiat
Nowy Sącz
 Na wystawie „Czas Wakondy – Michał Poręba – malarstwo” prezentowane są obrazy z kilku ostatnich lat. Ekspozycja pokazuje pewną przemianę artysty w podejściu do tworzenia. Wcześniejsze obrazy powstawały w sposób spontaniczny – emocjonalny, jak improwizacja w muzyce jazzowej (kilka obrazów z tego okresu można oglądać na wystawie). Głównym tworzywem „Czasu Wakondy” są prace, które prawie w całości zostały wcześniej zaprojektowane. Nie są jednak pozbawione ładunku emocjonalnego. Utrzymane są w nurcie ekspresyjnej abstrakcji – szczególną uwagą obejmują kolor. Kontrastowe zestawienia barwne, mięsista faktura, śmiałe pociągnięcia pędzla to środki wyrazu Poręby. Jak te aspekty twórczości tego tarnowskiego artysty oddziałują na wrażliwość odbiorców/uczestników ocenią oni sami. Tu należy dodać, że autor lubi używać określenia: „uczestnicy” gdyż uważa, że jego kompozycja jest kontynuowana w wyobraźni – właśnie uczestników.
 
 

Michał Poręba urodził się w 1964 roku w Tarnowie. Malarstwo studiował w WSP w Krakowie w pracowni prof. Ireny Popiołek i prof. Aleksandra Pieńka. Uprawia rysunek, malarstwo, rzeźbę zajmuje się też działaniami parateatralnymi i performance.

Nauczyciel z kilkunastoletnim doświadczeniem, działał na różnych szczeblach edukacji w różnych jej formach. Pracował zarówno w szkole podstawowej jak i gimnazjum oraz szkole średniej. Był wykładowcą Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Wraz z Elżbietą i Witoldem Pazera prowadził pracownię plastyczną w Tarnowskim Centrum Kultury. Tam też organizował plenery, seminaria, wykłady i warsztaty we współpracy z InSEA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Wychowania przez Sztukę) Polski Komitet w Łodzi i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie np. Sztuka w procesie edukacji. Stworzył w TCK autorski teatr plastyczny APRAPLA, który swoje realizacje prezentował na różnych festiwalach np. na Festiwalu Działań Plastycznych i Teatralnych w Tczewie, Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie, na Małym Festiwalu Form Artystycznych w Nowym Sączu oraz Gizella Days city festiwal w ramach Veszprém-Balaton 2023 European Capital of Culture. Pracował w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie gdzie nauczał malarstwa i rysunku. Był wykładowcą na podyplomowym kursie z zakresu „Sztuka” organizowanym przez MCDN. Wielokrotnie był komisarzem wystaw sztuki. Do 2015 roku pełnił funkcję wiceprezesa w Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Tarnowski.

Jest autorem pomników Jana Szczepanika polskiego Edisona oraz Andrzeja Małkowskiego twórcę skautingu w Polsce oraz hetmana Jana Tarnowskiego, usytuowanych w centrum Tarnowa. Realizował wiele medali, statuetek i tablic okolicznościowych dla różnych instytucji. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

 

https://www.malagaleria.pl/czas-wakondy-michal-poreba-malarstwo/