29 listopada 2023

Środa

Imieniny obchodzą: Błażej, Bolemysł, Fryderyk, Przemysł, Saturnin, Saturnina, Walter
Do końca roku zostało  33 dni.

Koncert „Muzyczne inspiracje Chopinem” w ramach 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej 2023

Festiwal_muzyki_Odnalezionej2023
Kategoria
Koncert
Date
27 09 2023 18:00

Koncert „Muzyczne inspiracje Chopinem” w ramach 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej 2023

Data: 27.09.2023 r. godz. 18:00

Miejsce: sala ratuszowa

Artyści: Teresa Kaban – fortepian i Henryk Błażej – flet.

W programie znajdą się utwory na fortepian solo i flet z fortepianem w duecie:

- na fortepian solo:

F. Livadić – Mazur

I.J. Krogulski – Mazurek „ a la Chopin”

F. Chopin – 4 Preludia z op. 28 nr 4, 6, 10, 15 – „deszczowe”

F. Chopin – Impromptu- Fantaisie cis op. 66

oraz

- na flet i fortepian w duecie:

I.F. Dobrzyński -  Introdukcja i Polonez

H. Wieniawski – Kujawiak  a moll op. 3

H. Wieniawski – Obertas  G dur op. 19

C. Chaminade – Concertino

 

Teresa Kaban i Henryk Błażej ukończyli z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczna w Krakowie: Teresa w klasie fortepianu Prof. Ludwika Stefańskiego (grę doskonaliła u Ryszarda Baksta, F.Raucha, T. Nikołajewej i W. Mierżanowa), Henryk – w klasie fletu Prof. W.Chudziaka (grę doskonalił pod kierunkiem J.P.Rampala i J.Galway’a). Solistyczną działalność koncertową rozpoczęli jeszcze na studiach. Od tego czasu koncertowali na wielu estradach Polski, a także w 40 krajach Europy, Ameryki (Północnej i Południowej) oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Jako soliści występowali z orkiestrami symfonicznymi w Polsce, a także m.in. w Czechach, Chorwacji, Niemczech, Słowacji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, na Ukrainie. Brali udział w licznych krajowych i międzynarodowych Festiwalach Muzycznych - od Los Angeles, Miami poprzez Londyn, Warszawę, Łańcut, Kecskemet, Lwów, aż po Bagdad, Koreę, Japonię, uzyskując wysokie oceny recenzentów i uznanie publiczności.

Jako soliści i kameraliści nagrali kilkadziesiąt godzin muzyki dla Polskiego Radia w Warszawie a także dla radia włoskiego, niemieckiego, angielskiego, amerykańskiego, koreańskiego, chorwackiego, słowackiego, austriackiego, czeskiego, BBC w Londynie i innych. Ich recitale wielokrotnie transmitowane były "na żywo" przez Polskie radio i Telewizję. Nagrali także wiele programów muzycznych dla Telewizji Polskiej. Oboje prowadzą też mistrzowskie kursy interpretacji muzycznej m.in.: w Miami i Los Angeles (USA), a także w Conservatory of Music w Londynie, w Reykiaviku, w Catanii (Sycylia), w Osnabrucku i innych. W latach 1991-1995 byli dyrektorami Międzynarodowych Festiwali Muzyki w Sandomierzu, a od 1994 r. są współautorami i dyrektorami artystycznym corocznych Międzynarodowych Festiwali Muzyki Odnalezionej. W 2016 r. oboje otrzymali nagrodę Honorową Miasta Tarnowa za całokształt pracy artystycznej oraz zostali odznaczeni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Nagrali 15 solowych płyt CD

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej jest jedynym festiwalem w świecie, prezentującym zapomniane i odnalezione utwory kompozytorów polskich i obcych. Odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku w Tarnowie oraz kilkunastu miejscowościach Polski Południowej. Podczas koncertów festiwalowych prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne, które zapomniane przeleżały w rękopisach i starodrukach dziesiątki, a czasem setki lat. Odnajduje się je dzisiaj w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców, zamków, a także w zbiorach prywatnych. Spośród wielu utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki. I tak podczas poprzednich festiwali swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w Wiedniu, w królewskim pałacu w Casercie (k/Neapolu), w Brukseli, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w klasztorze S. Benedyktynek w Staniątkach, w Ławrze Kijowskiej, a także w prywatnych zbiorach w zamkach Kornwalii, Szkocji, Anglii.   

Podczas koncertów festiwalowych rozbrzmiewała muzyka absolutnie różnorodna. Można było usłyszeć m.in. nieznaną dotąd muzykę królewskiego Wawelu, pisaną na potrzeby władców polskich, a także odnalezione perełki starocerkiewnych śpiewów liturgicznych z Ławry Kijowskiej. Prezentowane były też dziecięce utwory ze szkicownika W.A Mozarta oraz jego ojca Leopolda, a także kompozycje austriackiego Cesarza Leopolda I, któremu Jan III Sobieski pospieszył z odsieczą pod Wiedeń. Dużym zaskoczeniem były nieznane "Improwizacje ze szkicownika weselnego” - A.Brucknera, a także dotąd nie wykonywane fortepianowe sonaty F. Mendelssohna. Swoją prapremierę po latach miała salonowa muzyka dynastii Ogińskich, a także fortepianowe dzieła włoskich mistrzów opery (Pucciniego, Verdiego, Leoncavallo, Belliniego). Ciekawe okazały się pieśni Karola Stohla znalezione w Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz utwory napisane specjalnie dla Napoleona Bonaparte. Do niewątpliwych perełek trzeba zaliczyć Seikilovą pieśń z nagrobka w Trailleis w Azji Mniejszej” (pochodzącą z III w.) a wykonaną przez słowacki zespół muzyki dawnej „Musa Ludens”. Jedno z naszych ostatnich odkryć to utwór I.F. Dobrzyńskiego - na flet i fortepian pt. "Introdukcja i wariacje" napisane na temat pieśni "Witaj Maj, Trzeci Maj".

Dzięki temu, że festiwalowe koncerty odbywają się we wspaniałych zabytkach kilkunastu miejscowości Polski Południowej, prezentowana muzyka może współgrać z architekturą wnętrz do których była pisana. Dzięki festiwalowym prezentacjom wiele odnalezionych utworów zdobywa ponownie sale koncertowe Europy, a także odzyskuje należne im miejsce w historii muzyki. Wiele z nich zostało też po raz pierwszy zarejestrowanych przez polskie i zagraniczne rozgłośnie radiowe i telewizyjne, a także wydane na płytach CDs.

 

 

 
 

Terminy

  • 27 09 2023 18:00