21 lutego 2024

Środa

Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Fortunat, Kiejstut, Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało  315 dni.

WIM WENDERS – MISTRZ KINA DROGI

2023-11-12-przeglad-filmow-wima-wendersa-plansza-1
Kategoria
Seans filmowy
Date
28 11 2023 17:40 - 15 12 2023 20:00
Miejsce
Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu - Małopolskie Centrum Kultury "Sokół", Jana Długosza, Stare Miasto, Osiedle Stare Miasto, Nowy Sącz, województwo małopolskie, 33-304
Powiat
Nowy Sącz
Przegląd filmów WIMA WENDERSA w Kinie SOKÓŁ w Nowym Sączu!

 

W dniach 28 listopada – 15 grudnia wraz ze Stowarzyszenie Kin Studyjnych i Goethe Instytut zapraszamy do Kina SOKÓŁ w Nowym Sączu na przegląd filmów WIMA WENDERSA!

 

W ostatnim półwieczu wiele dzieł z bogatego dorobku Wima Wendersa znalazło się w programie najważniejszych imprez międzynarodowych. Do tej grupy należą obrazy, które będzie można zobaczyć w ramach tegorocznej retrospektywy niemieckiego twórcy i ulubieńca festiwalowych selekcjonerów. „Alicja w miastach” (1974), „Amerykański przyjaciel” (1977), „Paryż, Teksas” (1984), „Niebo nad Berlinem” (1987) oraz „Buena Vista Social Club” (1999) to perełki kina.

Tym, co łączy te filmy i charakteryzuje twórczość Wendersa, jest szczególna rola miejsca, w którym rozgrywa się akcja. Europejskie i amerykańskie miasta (Amsterdam, Berlin, Hamburg, Hawana, Houston, Los Angeles, Nowy Jork) mają swój znaczący wpływ na treść i rozwiązania reżyserskie. Wędrówka po tych metropoliach (oraz między nimi) staje się zarówno podróżą w czasie i przestrzeni, krajobrazie i historii, jak i tą bardziej intymną, nastawioną na poznawanie wewnętrznych światów jednostek i społeczeństw.

Przegląd tych pięciu filmów przybliży sylwetkę reżysera i wprowadzi w tematykę dzieła, a także pozwoli osadzić je w szerszym, często podróżniczym kontekście.

Pełen program wydażenia dostępny na stronie MCK SOKÓŁ