15 stycznia 2025

Środa

Imieniny obchodzą: Aleksander, Dobrawa, Dąbrówka, Domasław, Domosław, Izydor, Makary, Maur, Paweł
Do końca roku zostało  351 dni.

Konferencja edukacyjna

konferencja-edukacyjna-plakat-00
Kategoria
Wydarzenie historyczne
Date
17 01 2025 10:00
Miejsce
Aula ANS, Aleje Wolności 40 - Nowy Sącz
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konferencja edukacyjna organizowana przez SBP i Sądecki Sztetl w ramach nowosądeckich obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Wydarzenie to patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony 1 listopada 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. 27 stycznia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dzień ten jest uznawany za symboliczny koniec systematycznego ludobójstwa, w wyniku którego wymordowano ok. 6 milionów Żydów oraz przedstawicieli innych narodów: Polaków, Romów, Rosjan, Greków, Węgrów, Francuzów, Niemców i wielu innych.

 

Podczas nowosądeckiej odsłony obchodów rocznicy tego wydarzenia odbędą się dwa wykłady:

– „Po co ta pamięć? Nauczycielskie refleksje o Zagładzie” – wykład Adama Musiała.

Osiemdziesiąt lat po II wojnie światowej Zagłada wydaje się odległym wydarzeniem. Wobec rosnącego dystansu czasowego na sile przybiera pytanie o celowość pamięci o nim. Wykład ten, w oparciu o trzy opowieści będzie próbą pokazania różnych wymiarów i aspektów pamięci o Zagładzie, które sprawiają, że nawet dziś, niezmiennie, jest ona dla nas bardzo ważna – jako ludzi i jako Polaków.

– „Jak opisać swoje umieranie – Zagłada w dziennikach i pamiętnikach dzieci” – wykład Edyty Danielskiej.

Edyta Danielska w trakcie swojego wykładu przybliży kilka historii dzieci, które podczas strasznego czasu wojny próbowały dokumentować swoje życie. Zapiski te to czasem historie zakochania, koleżeństwa, codziennych czynności, ale też zapis okrucieństwa i – nie rzadko – świadomości nieuniknionego.

Wydarzenie odbędzie się 17 stycznia 2025 r. o godz. 10:00 w Auli im. Prof. Andrzeja Bałandy /Aleje Wolności 4, Nowy Sącz/.

 

Wstęp wolny.

*Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; tel. 18 443-87-52 wew. 28.

 
 

Terminy

  • 17 01 2025 10:00