Prezentacja katalogu wystawy "Utracone, ocalone"

prezentacja-katalogu-plakat
Kategoria
Spotkanie autorskie
Dates
30 11 2023 17:00 - 18:00
Miejsce
Gmach Główny, Jagiellońska 56

Od 29 września do 31 października 2023 r. w Domu Gotyckim można było oglądać wystawę "Utracone, ocalone" poświęconą historii powstania i rozpadu zbiorów Muzeum Ziemi Sądeckiej oraz powojennym losom Muzeum w Nowym Sączu. Jej zasadniczą częścią były artefakty, które do muzealnych kolekcji trafiły przed wojną i szczęśliwie ją przetrwały. W styczniu 1945 r. wysadzono skład amunicji w nowosądeckim zamku, gdzie siedzibę miało muzeum. Budowla uległa niemal całkowitemu zniszczeniu, przepadły też muzealne kolekcje.

Równolegle z organizacją wystawy pracownicy Muzeum prowadzili kwerendy w archiwach, poszukując dokumentów, które dałyby obraz strat poniesionych przez nowosądeckie muzealnictwo w wyniku zniszczenia zamku, grabieżczej działalności okupanta, a także rozproszenia zbiorów (próbując uratować zbiory przed zaborem i zniszczeniem, część ukryto.  Istnieją przypuszczenia, że nie wszystkie artefakty wróciły do Muzeum). Efektem pracy historyków jest katalog wystawy "Utracone, ocalone", na którego prezentację serdecznie zapraszamy 30.11.2023 o godzinie 17:00 w Gmachu Głównym przy ul. Jagiellońskiej 56.

Wiecej informacji na stronie muzeum. 

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”

 
 

Terminy

  • 30 11 2023 17:00 - 18:00